kultura i rozrywka

Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna cykl „Książka w plenerze”. Na początek zachęca do obejrzenia zdjęć naszych zbiorów, w różnych miejscach w Stalowej Woli.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ideą święta jest promocja czytelnictwa i literatury, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dzień został ustanowiony w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, święto książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1926.

Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Dużą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa, utworzona w 2004 r. Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, która ma wspierać współpracę miast, uznających kreatywność i rozwój kultury jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Do Sieci miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, należą dwa polskie miasta: Kraków (od 2013 r.) oraz Wrocław (od 2019 r.).

W sytuacji ograniczonego dostępu do kultury i edukacji, spowodowanego pandemią, książki, audiobooki, e-booki, nabierają szczególnego znaczenia. A czytać można dla własnej przyjemności, z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu roku poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% ankietowanych. To najlepszy wynik od sześciu lat. Czytelnictwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, jak podawaliśmy wcześniej, również utrzymuje się na dobrym poziomie. Według raportu BN najchętniej czytanymi autorami w Polsce, w roku 2020 byli: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk oraz Stephen King. Z kolei literatura sensacyjno-kryminalna – to najchętniej wybierany przez Polaków typ książek, bez względu na wiek i status społeczny. Wyjątek stanowią nastoletni czytelnicy (w wieku 15–18 lat) objęci badaniem, którzy czytali przede wszystkim lektury szkolne oraz beletrystykę dla młodzieży. Z raportem mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej MBP.

Źródło MBP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021