kultura i rozrywka

Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna cykl „Książka w plenerze”. Na początek zachęca do obejrzenia zdjęć naszych zbiorów, w różnych miejscach w Stalowej Woli.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ideą święta jest promocja czytelnictwa i literatury, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Dzień został ustanowiony w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, święto książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1926.

Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Dużą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa, utworzona w 2004 r. Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, która ma wspierać współpracę miast, uznających kreatywność i rozwój kultury jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Do Sieci miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, należą dwa polskie miasta: Kraków (od 2013 r.) oraz Wrocław (od 2019 r.).

W sytuacji ograniczonego dostępu do kultury i edukacji, spowodowanego pandemią, książki, audiobooki, e-booki, nabierają szczególnego znaczenia. A czytać można dla własnej przyjemności, z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu roku poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% ankietowanych. To najlepszy wynik od sześciu lat. Czytelnictwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, jak podawaliśmy wcześniej, również utrzymuje się na dobrym poziomie. Według raportu BN najchętniej czytanymi autorami w Polsce, w roku 2020 byli: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk oraz Stephen King. Z kolei literatura sensacyjno-kryminalna – to najchętniej wybierany przez Polaków typ książek, bez względu na wiek i status społeczny. Wyjątek stanowią nastoletni czytelnicy (w wieku 15–18 lat) objęci badaniem, którzy czytali przede wszystkim lektury szkolne oraz beletrystykę dla młodzieży. Z raportem mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej MBP.

Źródło MBP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl4 maja 2021

Dostęp do prasy i półek z książkami – od 4 maja w MBP

stw24.pl28 kwietnia 2021

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą

stw24.pl27 kwietnia 2021