Fotorelacje

Kształcenie młodych – współpraca partnerska

Kształcenie młodych – współpraca partnerska

Podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej, to cel spotkania, które odbyło się  w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Brali w nim udział przedstawiciele Gimnazjum Nr 2 w Stalowej Woli,  CEZ-u, Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan oraz tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

Agencja Rozwoju Przemysłu w swoich zadaniach ma przede wszystkim pozyskiwanie inwestorów, jak również zarządzanie specjalną strefą ekonomiczną. Jednakże, jak zauważa Maciej Ślęzak, dyrektor Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, nakłada również na nie dbanie o kształcenie zawodowe, dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców oraz nowoczesnych podmiotów gospodarki i lokalnego rynku. – Podpisanie tego porozumienia jest następnym krokiem do tego, by tą ścieżkę edukacji zawodowej wypracować, by umożliwić słuszne podejmowanie decyzji w zakresie wyboru zawodu przez gimnazjalistów – mówi Maciej Ślęzak.

Ryszard Andres, dyrektor Gimnazjum nr 2 podkreśla, że coraz więcej młodzieży chce kształcić się w technikach, w szkołach zawodowych, gdzie może zdobywać zawód, a to wiąże się ze znalezieniem pracy.
– Z CEZ-em współpracujemy od dawna, nasza młodzież często tu przychodzi. Mamy nadzieję, że dzięki temu porozumieniu będziemy mogli też współpracować, jeśli chodzi o nauczycieli i uczniów. Będziemy chcieli również sięgać po środki unijne na współpracę dotyczącą wyjazdów młodzieży, na których będą mogli zdobywać wiedzę. Bardzo się cieszymy, że jest z nami Agencja Rozwoju Przemysłu, będziemy mogli dzięki temu odwiedzać zakłady pracy, które będą zainteresowane tym, by już gimnazjaliści poznawali zasady funkcjonowania przedsiębiorstw – stwierdza.
Piotr Żyjewski, dyrektor CEZ-u, zauważa, uczeń, który przychodzi do tej szkoły, powinien być świadomy wyboru zawodu. Bowiem około 10 proc. młodych ludzi, po miesiącu nauki, albo przenosi się do innej szkoły, albo też zmienia zawód. – Chcemy gimnazjalistom przybliżyć dobry wybór zawodu, pokazać jak na żywo, przy maszynie dany zawód wygląda – mówi dyrektor.

Jak zaznacza Piotr Tietze, kierownik szkolenia praktycznego i doradca zawodowy w CEZ-ie, współpraca ma być przede wszystkim na gruncie dydaktycznym i wychowawczym. – Chcemy uczniom pokazać, nowe zawody, jak np. technik elektryk, technik urządzeń dźwigowych technik motocyklowy, ale też zawody, które do tej pory były w ofercie szkoły – stwierdza. Dodaje, że
szkoła chce ułatwić gimnazjalistom podjęcie trudnej decyzji – wyboru dalszej drogi kształcenia, ogólnego lub zawodowego, a jeśli zawodowego, to jakiego.
Przychodząc do CEZ-u będą mogli zobaczyć, jak wyglądają i działają urządzenia, na których być może będą się w przyszłości uczyć.

Zakres jaki przewiduje porozumienie:
– działanie na rzecz promocji kształcenia zawodowego,
– rozwój kształcenia ustawicznego,
– współpraca w zakresie doradztwa zawodowego,
– dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy,
– współpraca w zakresie diagnozowania potrzeb edukacyjnych lokalnych społeczności,
– promowanie kierunków kształcenia zapewniających zatrudnienie na lokalnym rynku pracy oraz kreowanie wizerunku absolwenta – pracownika,
– wspieranie innych instytucji i organizacji w działaniach na rzecz edukacji,
– udostępniania swojej wiedzy, doświadczenia i baz danych dla osiągnięcia zakładanych celów,
– współdziałania przy realizacji projektów dotyczących rynku pracy oraz edukacji,
– podniesienie jakości pracy instytucji realizujących współpracę,
– wykorzystanie bazy technicznej i doświadczenia w szczególności powstałej w ramach projektu Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania.

Obecnie Centrum Edukacji Zawodowej organizuje dla uczniów gimnazjum lekcje otwarte, na których poznają oni zawody, w których mogą kontynuować naukę w CEZ-ie oraz będą mieli możliwość konfrontacji swoich zainteresowań z wybranym zawodem.

Porozumienie zawierane jest pod patronatem Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan, Agencji Rozwoju Przemysłu w ramach klastra Edukacji Zawodowej, które reprezentuje dyr. Maciej Ślęzak, Gimnazjum nr 2 Ryszard Andres, CEZ Piotr Żyjewski. Jest to pierwsza formalna inicjatywa włączenia szkół gimnazjalnych do programu NAUKA GOSPODARKA ROZWÓJ w ramach klastra Edukacji Zawodowej. Docelowo wspólnie będziemy się ubiegać o środki finansowe nowej perspektywy unijnej  pod hasłem „uczę się, studiuję i pracuję w Stalowej Woli”.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020