Fotorelacje

Kto otrzymał Lasowiackie Serca?

Kto otrzymał Lasowiackie Serca?

Jakie były dawne zwyczaje, wierzenia i przesądy, w naszym regionie, związane z tym szczególnym dniem w roku? Tego można było się dowiedzieć podczas widowiska Wigilia Lasowiacka, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

Widowisko przygotowane przez Alinę Cuber przedstawił zespół artystyczny z Bojanowa, a degustację potraw wigilijnych zapewniły grupy lokalnego działania z Antoniowa, Bojanowa, Słomianej i Stalowej Woli, a także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Scenariusz „Wigilii bojanowskiej” powstał z rozmów – wywiadów, które etnolog Patrycja Laskowska – Chyła przeprowadziła z mieszkańcami Bojanowa i okolic. Region ten jest matecznikiem Lasowiaków, tam bije serce tejże kultury.

Wigilia była też okazją do przyznania wyróżnień – Lasowiackich Serc, tym, którzy nie tylko poprzez kulturę, ale także przez sport przybliżają ten region. Wyhaftowane serce otrzymała Patrycja Laskowska – Chyła, etnolog. Jak zaznaczał Mark Gruchota, dyrektor MDK, wykonała ona kilka znakomitych projektów, dotyczących kultury lasowiackiej, a także napisała pracę magisterską na ten temat. Jest ona też autorką scenariusza tegorocznej Wigilii Lasowiackiej.
Druga osoba, która otrzymała serce, to Andrzej Sobiło, popularyzator i miłośnik jazdy na rowerze. Od 10 lat, czyli od pierwszego crossu rowerowego, pomaga on przy organizacji tej corocznej imprezy w lasach Puszczy Sandomierskiej. |Jak zaznaczał dyrektor MDK, pomoc tego cyklisty jest nieoceniona, bo by przygotować trasę crossu, trzeba się na tym znać, a ludzie kultury nie zawsze są aż tak mocno zorientowani w tym sporcie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020