W Stalowej Woli

KTO SIĘ BOI “KLERU”?

KTO SIĘ BOI “KLERU”?

Film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego “Kler” wywołał sensację i niespodziewanie stał się kłopotem. Sensację mają wszyscy, a kłopot kierujący kinami w miastach, gdzie rządzi PiS i kina zależą od władz samorządowych.
Tak stało się w Stalowej Woli w kinie “Wrzos”, działającym w Miejskim Domu Kultury. Tak się porobiło, że to kino jest chyba jedynym w promieniu stu kilometrów, niewyświetlającym “Kleru”. Film cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jak rzadko który chodzi przy pełnych salach. Kina mają bardzo dobry zarobek. Dlaczego MDK do którego miasto sporo dopłaca nie chce zarobić?
Spytaliśmy o to dyrektora Marka Gruchotę. Pan dyrektor Gruchota tłumaczył się długo i zawile. Mówił mniej więcej, że kino “Wrzos” nie mogło zagwarantować dystrybutorowi wyświetlania filmu o odpowiedniej porze, ponieważ w MDK-u odbywa się wiele imprez. Kiedy przycisnęliśmy dyrektora, to okazało się, że dystrybutor nie postawił jakichś szczegółowych warunków.
Naszym zdaniem nawet gdyby rzeczywiście było tak wiele imprez, to i tak dałoby się puszczać film w późniejszych godzinach nawet nie wspominając, ze “Wrzos” dysponuje dwiema salami kinowymi. Pan dyrektor chyba poczuł się na tyle niezręcznie, że o pomoc poprosił kierownika kina.
Pan kierownik również tłumaczył się długo i równie jak dyrektor nieprzekonująco stwierdzając mniej więcej, że nie wiadomo czy “Kler” przyciągnąłby wielu widzów, a poza tym miesiąc temu kiedy film zamawiano do kin nie dało się przewidzieć, że będzie on taką sensacją. Wyszło na to, że kierownik kina przyznał się, że jest słabym fachowcem, bo przecież we wszystkich kinach naokoło przewidzieli, że “Kler” będzie hitem, a on nie. Spytaliśmy w końcu czy nie sprowadzając “Kleru” do “Wrzosu” bali się pisowskiego prezydenta, którego brat jest księdzem? Dyrektor Gruchota zaprzeczył i powiedział, że nawet o tej sprawie z prezydentem Nadbereżnym nie rozmawiał. Pan Dyrektor chyba nie zdawał sobie sprawy, że tak mówiąc wypadł jeszcze gorzej.
Za komuny było tak, ze cenzura obejmowała całą działalność kulturalną. Ten, kto chciał istnieć w tym obiegu musiał się z tym liczyć, a za największy upadek uznawano sytuację, kiedy ktoś sam się starał domyślać, co nie spodoba się władzy i cenzurował sam siebie. To smutne, żeby tak kiedyś niezależni i pełni różnych inicjatyw ludzie jak dyrektor Gruchota robili obrót i wracali w czasy komuny, choć i w tamtych czasach stać ich było na jakiś bunt i niezależność. Można się domyślać czego się boją, ale to tym bardziej smutne. Jakoś jeszcze kilka lat temu potrafili nie oglądać się na lokalną władzę i robić różne rzeczy. Dzisiaj to już folklor, chóry emerytów i akademie patriotyczne w stylu PiS.
W gruncie rzeczy to nie mamy pretensji do dyrektora MDK-u i kierownika kina. Po prostu szkoda nam ich, bo się na pewno męczą. Szkoda nam również kultury w mieście, bo ta jak widać usycha pod pisowską cenzurą.
Marcin Swobodny 

13 komentarzy

Komentarze

 1. opo

  28 września 2018 at 21:27

  bardzo dobry film, pedofilia i pieniadze, pieniądze nic dodać nic ująĆ

  • olo

   28 września 2018 at 22:16

   to sie dzieje na WIELOWSI traktorem wolno jezdzic po tesco psychole chodza po vivo a do kina na klera to juz przestepstwo panie Gruchot?

  • Gregorius1

   30 września 2018 at 12:05

   Znakomicie napisane, szczególnie końcówka. Przykro mi, ze gość, który prowadził kultowy Hotklub w Stalowej Woli staje się aparatczykiem, któremu przetracono kręgosłup, poczucie honoru i powoli traci własne JA.

 2. agniecha

  29 września 2018 at 08:12

  Pan Gruchota startuje w wyborach samorządowych. Po co?

 3. KINOMAN

  29 września 2018 at 13:05

  Jak dla mnie sytuacja nie zrozumiała. Nawet jeśli film jest przeciwko kościołowi lub każdej innej sytuacji która nie podoba się władzy wzbudza zainteresowanie a tym samym zarobek… W tej sytuacji MDK sam sobie odbiera wpływy z wyświetlania filmu…

 4. geniuszek

  29 września 2018 at 14:14

  Panie Gruchota z wyglądu to nawet pan prezentuje się na inteligentnego faceta. Po tym filmie obawiamy się, że pan zacznie się bać własnego cienia! Faktycznie po co pan idzie do samorządu nie mając kręgosłupa?

 5. lolek

  29 września 2018 at 16:01

  Brat prezydenta jest księdzem a matka katechetką więc…

 6. jukka51

  29 września 2018 at 20:49

  Wbrew zapowiedziom kościoła, film nie jest szkalującym kościół. Pokazuje życie księży i ich perypetie. Uderza w nich jednocześnie p[okazując, że nie wszyscy są z jednego wora. Że to też ludzie ze swoimi ułomnościami. Panowie Nadbereżny i Gruchota. Powinniście to obejrzeć i dopiero wtedy wyciągnąć wnioski i podejmować decyzję. Pierwszemu się nie dziwię, wszak jest “dzieckiem” kościoła. Ale Pan? Panie Marku, to już drugi punkt na Pana minus u mnie. Pierwszym było wyrzucenie ze znajomych, kiedy dotarła do Pana informacja o mojej działalności. A muszę przyznać, że od czasu Hotklubu miał Pan same plusy. Przykre.

 7. wader

  1 października 2018 at 17:35

  Czy Wy jesteście tak ograniczeni, czy takimi prawdziwymi ignorantami. Od 28 września film jest wyświetlany w kinie Helios w Stalowej Woli, na pięciu seansach w 4 salach kinowych. Każdy kto chce może ten film zobaczyć, ja wybieram się jutro. A co do kina Wrzos, Dyrektor od dłuższego czasu nie powiela repertuaru stalowowolskiego multipleksu. Postawił na filmy ambitne, może i niszowe zmuszające widza do głębszej refleksji. A kto ma ochotę obejrzeć film 100 km od Stalowej to niech s..!!!

  • Liljana

   2 października 2018 at 23:31

   Czyżby kierownik kina przemówił? Ambitne? Kler nie jest ambitny, ale Venom jest? Haha! To jest żenujące, żeby nie przewidzieć, że film z takimi nazwiskami nie będzie cieszył się zainteresowaniem. Stawiać hollywoodzkie kino przed polskim? Dla kogo wy pracujecie? Nie wciskajcie kitu o ambicji. “50 twarzy Graya” graliście chyba ze trzy tygodnie – baaardzo ambitne kino! Durne komedyjki na potęgę. Połowa repertuaru bajki dla dzieci – średnich lotów. Dywizjon 303 dłużej niż Bitwa o Anglię, choć ten pierwszy nie porusza żadnych problemów. I DKF w trakcie Kultury Dostępnej w Heliosie. Wstydzilibyście się wytaczać takie argumenty.

 8. koneser

  3 października 2018 at 03:53

  Polska kinematografia to dno Po ostatnich dwóch filmach na jakich byłem Wołyń i Botoks dałem sobie spokój, wole amerykańskie produkcje Nie widziałem nawet zwiastuna ale musiał bym na głowę upaś żeby pójść na ten kler Jak on taki k.. dobry to ciekaw jestem ile oskardów dostanie.. Jak na tym polega dobry film to następne proponuję o żulach, prostytutkach, pedałach i tranzystorach

 9. do konesera

  3 października 2018 at 07:54

  To źle sobie dobrałeś. Botoks i Wołyń to bardzo specyficzne filmy. Idź na Kamerdynera. W najbliższym czasie dobrze zapowiadają się też: 7 uczuć, 53 wojny, Jeszcze dzień życia czy Eter. Ale ten ostatni to Zanussiego, to też niekoniecznie może się spodobać.

 10. Rafał

  3 października 2018 at 13:21

  Nic się nie zmieni. Każdy klęka przed proboszczem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020

Wznowiona obsługa w Urzędzie Gminy w Pysznicy

stw24.pl2 czerwca 2020

Parking przy ul. Okulickiego oddany

stw24.pl2 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Wróciły rowery miejskie

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Budowa kanalizacji w Kłyżowie

stw24.pl1 czerwca 2020