W Stalowej Woli

Kto w mieście spala nielegalnie odpady?

Kto w mieście spala nielegalnie odpady?

Problem spalania odpadów w domowych kotłowniach poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miasta Stalowej Woli  radny Mariusz Kunysz. Apelował by podjąć jakieś kroki w tej kwestii.

– Obserwuję to, co się dzieje w Stalowej Woli, a na moim osiedlu szczególnie. Gdy wychodzę i patrzę na osiedle, na domki prywatne, to widzę, że mieszkańcy „kopcą” niemiłosiernie. To nie są normalne spaliny, to są spaliny i żrący dym prawdopodobnie pochodzące ze spalania plastyku czy jakiś innych tworzyw. Nie da się oddychać, to jest tak żrące. Kiedyś umawialiśmy się na to, że policja będzie robić dorywcze kontrole.    Dobrze by było żebyśmy się tym zainteresowali. Dziś w Polsce jest dużo smogu, w mediach pokazywane są duże miasta Warszawa, Kraków, Zakopane, niedługo będzie pokazywana Stalowa Wola – apelował radny.

Radny Lucjan Małek dołączył się do tego głosu, zauważył, że jest to problem wszystkich osiedli w mieście, na których są domki jednorodzinne, czyli też na os. Energetyków i os. Ozet.

Z kolei radna Urszula Serafin – Bąk pytała, czy z racji te, ze miasto ma stację monitoringu jakości powietrza, to jest możliwość ogłaszania alarmu smogowego. Jeśli by mieszkańcy wiedzieli, że jest podwyższone stężenie niebezpiecznych substancji, to mogliby w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że oprócz egzekucji prawnej, konieczna jest też edukacja. Podkreślał, że to, co wydobywa się z kominów mieszkańców może być bardziej trujące niż to, co jest w stalowowolskim powietrzu, jeśli chodzi o zanieczyszczenia emitowane z zakładów w strefie przemysłowej. Ponadto kwestia wywozu śmieci jest tak uregulowana, że nie ma problemu z ich oddawaniem, a palenie odpadów może wynikać jedynie z mentalności i przyzwyczajeń.
Jeśli zaś chodzi o możliwość ogłaszania alarmu smogowego, to stacja ma możliwość zastosowania takiego alertu. Włodarz zaznaczył, że przekaże ten wniosek do osoby odpowiedzialnej za stację monitoringu.
Sygnały dotyczące nielegalnego spalania odpadów można zgaszać na policję, w obecnym sezonie grzewczym takie ingerencje nie wpłynęły do stalowowolskiej komendy.

Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021