W Stalowej Woli

Kto w mieście spala nielegalnie odpady?

Kto w mieście spala nielegalnie odpady?

Problem spalania odpadów w domowych kotłowniach poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miasta Stalowej Woli  radny Mariusz Kunysz. Apelował by podjąć jakieś kroki w tej kwestii.

– Obserwuję to, co się dzieje w Stalowej Woli, a na moim osiedlu szczególnie. Gdy wychodzę i patrzę na osiedle, na domki prywatne, to widzę, że mieszkańcy „kopcą” niemiłosiernie. To nie są normalne spaliny, to są spaliny i żrący dym prawdopodobnie pochodzące ze spalania plastyku czy jakiś innych tworzyw. Nie da się oddychać, to jest tak żrące. Kiedyś umawialiśmy się na to, że policja będzie robić dorywcze kontrole.    Dobrze by było żebyśmy się tym zainteresowali. Dziś w Polsce jest dużo smogu, w mediach pokazywane są duże miasta Warszawa, Kraków, Zakopane, niedługo będzie pokazywana Stalowa Wola – apelował radny.

Radny Lucjan Małek dołączył się do tego głosu, zauważył, że jest to problem wszystkich osiedli w mieście, na których są domki jednorodzinne, czyli też na os. Energetyków i os. Ozet.

Z kolei radna Urszula Serafin – Bąk pytała, czy z racji te, ze miasto ma stację monitoringu jakości powietrza, to jest możliwość ogłaszania alarmu smogowego. Jeśli by mieszkańcy wiedzieli, że jest podwyższone stężenie niebezpiecznych substancji, to mogliby w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że oprócz egzekucji prawnej, konieczna jest też edukacja. Podkreślał, że to, co wydobywa się z kominów mieszkańców może być bardziej trujące niż to, co jest w stalowowolskim powietrzu, jeśli chodzi o zanieczyszczenia emitowane z zakładów w strefie przemysłowej. Ponadto kwestia wywozu śmieci jest tak uregulowana, że nie ma problemu z ich oddawaniem, a palenie odpadów może wynikać jedynie z mentalności i przyzwyczajeń.
Jeśli zaś chodzi o możliwość ogłaszania alarmu smogowego, to stacja ma możliwość zastosowania takiego alertu. Włodarz zaznaczył, że przekaże ten wniosek do osoby odpowiedzialnej za stację monitoringu.
Sygnały dotyczące nielegalnego spalania odpadów można zgaszać na policję, w obecnym sezonie grzewczym takie ingerencje nie wpłynęły do stalowowolskiej komendy.

Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021