W Stalowej Woli

Kto zajmie się bezdomnymi kotami w mieście?

Kto zajmie się bezdomnymi kotami w mieście?

Fundacja Kocia Wyspa ze Stalowej Woli od września do końca roku będzie opiekować się bezdomnymi kotami w Stalowej Woli.  Organizacja ta złożyła ofertę gminie, która jest odpowiedzialna za bezdomne zwierzęta, na realizację tego zdania.

– Prezydent wyraził pozytywną opinię na temat naszej działalności i jest jak najbardziej skłonny, żeby nas wspomóc, ponieważ wykonujemy zadania miasta w kwestii opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Chcielibyśmy część tych obowiązków przejąć z udziałem finansowym miasta. Dlatego też złożyliśmy tę ofertę – mówi Marta Łukowska, prezes Fundacji Kocia Wyspa.

Wolontariusze oraz członkowie fundacji będą wyłapywać bezdomne koty i szukać dla nich domów stałych lub tymczasowych. Ponadto sterylizacje, dokarmianie, leczenie chorych osobników, zapewnienie schronienia zimą, dowóz do punktu weterynaryjnego i opieka pooperacyjna – zapewnią kotom przetrwanie i lepsze warunki bytowe. Z roku na rok wzrasta liczba urodzeń kotów. Ludzie często wyrzucają je z domów, nie zajmują się nimi, nie dokarmiają. W związku z tym, że na terenie gminy nie ma wyspecjalizowanych służb ani schronisk, mogących zająć się tak dużą liczbą zwierząt, koty trafiają na ulice, śmietniska. W przeciwdziałaniu takim zjawiskom ma pomóc fundacja.

Kocia Wyspa działa w Stalowej Woli od ponad 2 lat, została założona w maju 2013 roku. Wcześniej działała nieformalnie. Jej członkowie i wolontariusze, obecnie jest to 5 osób,  opiekują się bezdomnymi kotami. Biorą je do swoich domów na zasadach domów tymczasowych, ponieważ nie ma schroniska. – Koty przebywają w naszych prywatnych mieszkaniach, a my szukamy im domów. Głownie nasza działalność polega na szukaniu nowych domów i adopcji – mówi Marta Łukowska.

Podkreśla, że w Stalowej Woli bezdomność kotów jest bardzo dużym problemem. Obecnie fundacja ma pod opieką 60 zwierzaków. W sezonie wakacyjnym problem się nasila, ponieważ pojawia się problem niechcianych kociąt, które są wyrzucane, podrzucane. Niestety mieszkańcy wyrzucają kocięta, gdy trochę podrosną. Dlatego też w tej sytuacji bardzo ważna jest sterylizacja, aby ograniczać przybywanie kolejnych bezdomnych kotów.

Ręce do pracy w fundacji są potrzebne, mile widziani są wolontariusze, którzy będą dokarmiać koty, zbierać karmę, oraz osoby, które gotowe są stworzyć domy tymczasowe. Pomagać można na wiele sposobów.
Fundacja nie posiada własnych środków, utrzymuje się jedynie z tego co otrzyma od darczyńców. A kosztów trochę jest. Chociażby dowożenie kotów do nowych domów, czy też utrzymywanie zwierzaków w swoich domach, co członkowie fundacji robią z własnych pieniędzy. Owszem otrzymują pieniądze od darczyńców, które są przeznaczane na leczenie, sterylizację, czyli na wydatki u weterynarzy.
Fundacje można znaleźć na facebooku oraz na stronie internetowej kociawyspa.org.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021