Fotorelacje

Łączy nas Wisła. Wypłynęły koncepcje

Łączy nas Wisła. Wypłynęły koncepcje

Wygląda na to, że nasi samorządowcy wreszcie obrali właściwy kurs a Rok Wisły upłynie na inwestycjach. Nadwiślańskie miasta i gminy zaczynają dostrzegać wciąż niewykorzystany potencjał płynący z położenia nad królową polskich rzek.

Przez lata ambitne pomysły na zagospodarowanie brzegów i wiślanych szlaków raczej utykały na mieliźnie. Sobotni spływ Wisłą był pomysłem urzędników z Gorzyc.

Wójt, starosta, prezydent i urzędnicy z pomysłami

Spływ dla samorządowców był atrakcją samą w sobie, ale miał ważny cel, czyli przygotowanie spójnych i wspólnych koncepcji inwestycyjnych, turystycznych, kulturalnych, sportowych i promocyjnych w obrębie Wisły i Sanu oraz opracowanie działań i koncepcji wydarzeń na obchodzony w 2017 Rok Rzeki Wisły.
Za stery chwycili więc, oprócz wójta Leszka Surdego także starosta powiatu Paweł Bartoszek z zastępcą Krzysztofem Pitrą, wiceprezydent Tarnobrzega Wojciech Brzezowski, sekretarze Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza oraz wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz.

Udrożnienie rzeki, slip, szlaki, gra planszowa itd.

Spływ rozpoczął się w Baranowie Sandomierskim przy przeprawie promowej, gdzie zrekonstruowano przejście graniczne między Carską Rosją a Cesarstwem Austro – Węgier. Tędy w czasach zaborów przebiegała granica. A ponieważ Wisła już nie dzieli ale łączy, zbryzgani wodą samorządowcy dopłynęli do Gorzyc, gdzie podczas konferencji w domu kultury podsumowali wszystkie propozycje. Oto kilka haseł, pod którymi kryją się wspólne zamierzenia gmin.

ŁĄCZY NAS WISŁA – infrastruktura – udrożnienie rzeki, stworzenie miejsc widokowych szczególnie przy ujściu Sanu do Wisły. Na obszarze od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem opracowanie mapy ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc. Opracowanie informatora o wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Utworzenie miejsc do slipowania, cumowania sprzętu pływającego, wyposażonych dodatkowo w zaplecza sanitarne, miejsca do grillowania, pola namiotowe, a także tablice z informacjami o atrakcjach turystycznych. Ustawienie wzdłuż Wisły znaków informujących o miejscowościach (na wzór znaków drogowych).

SZLAKIEM WISŁY – infrastruktura – zagospodarowanie starorzeczy, tworzenie wiosek rybackich, kultury flisackiej, stworzenie szlaków rekreacyjnych z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, ciekawych historycznie i kulturowo miejsc, tj. ścieżek rowerowych, nordic walking, biegowych, ścieżek zdrowia do ćwiczeń z wykorzystaniem przyrody.

KULTURA NA BRZEGU – cykl imprez promujących gminy i ich dorobek kulturalny.

LEGENDY ZNAD WISŁY – przygotowanie wspólnych publikacji promujących region od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem.

W WIDŁACH WISŁY I SANU – GRA PLANSZOWA – przygotowanie wspólnej gry planszowej, edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Gra obejmowałaby ciekawe elementy wyróżniające poszczególne gminy od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020