W Stalowej Woli

Lądowiska naziemnego nie będzie przy szpitalu

Lądowiska naziemnego nie będzie przy szpitalu

Jeszcze w sierpniu tego roku powiat planował wybudowanie lądowiska dla helikopterów na działce  przy Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Okazało się, że taka lokalizacja jest niemożliwa. Jeśli zatem samorząd nie otrzyma dofinansowania na lądowisko na dachu, to będzie musiał pomyśleć o lokalizacji w okolicach Stalowej Woli.

Wybudowanie lądowiska jest konieczne, gdyż według przepisów każdy szpital, który ma szpitalny oddział ratunkowy, musi też posiadać ten obiekt. Wymagania te mają zostać spełnione do 1 stycznia 2017 roku.
Powiat stalowowolski złożył wniosek do ministerstwa o dofinansowanie lądowiska na dachu, wstępnie uzyskał negatywną odpowiedz, jednak złożył odwołanie w tej spawie. Odpowiedzi jeszcze nie uzyskał. Całkowita wartość tego projektu wynosi blisko 14,7 mln zł, w tym przebudowa SOR-u 8 mln zł, a budowa lądowiska 6,5 mln zł.
Jeśli samorząd nie otrzyma tego wsparcia, to lądowiska na dachu nie wybuduje. Dlatego, że tańsze jest to naziemne. I w tym wypadku konieczne jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Poczałkowo była brana pod uwagę działka przy szpitalu. Na miejsce, jeszcze na wakacjach, przyjechała ekipa geodetów, oceniała czy może tu powstać lądowisko. Jak wyjaśnia starosta Janusz Zarzeczny, wstępnie stwierdzili, że jedyna działka, która jest odpowiednia w pobliżu szpitala, to ta obok hali tenisowej. Propozycja ta jednak odpadła. Okazało się bowiem, że konieczne by było  wykonanie około 3 metrowego nasypu, zlikwidowanie stacji trafo, obniżenie latarni na stadionie, wycięcie  drzew oraz zabezpieczenie budynku hali tenisowej, ze względu na to, że ma słabą konstrukcję.  To by była za duża inwestycja. Dlatego też powiat rozważa inną lokalizację.

Na pewno nie będziemy budować lądowiska na działce  przy szpitalu, gdyż nie ma takiej możliwości. Jeśli nie uda nam się uzyskać dofinansowania i zrobić lądowiska na dachu, choć na razie odpowiedzi z ministerstwa jeszcze nie mamy, to będziemy musieli pozyskać działkę gdzieś blisko Stalowej Woli. Na przykład w Pysznicy, za mostem na Sanie, tam jest bardzo dobry dojazd – tłumaczy starosta Zarzeczny.
Wybudowanie lądowiska naziemnego kosztuje około 1,5 mln zł, samorząd mógłby też otrzymać na tę inwestycje dofinansowanie w wysokości około 50 proc. Usytuowanie tego obiektu na ziemi było by też mniej kłopotliwe niż na dachu szpitala, który jest już zagospodarowany i musiałby być przebudowany.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021