W Stalowej Woli

Lądowisko dla śmigłowców powstanie na dachu szpitala

Lądowisko dla śmigłowców powstanie na dachu szpitala

Powiat stalowowolski otrzymał dofinansowanie na przebudowę szpitalnego oddziału  ratunkowego oraz budowę wyniesionego lądowiska w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym. Wartość tej inwestycji to blisko 14,7 mln zł, z czego budowa lądowiska to ponad 6,5 mln zł. Wsparcie finansowe z Ministerstwa Zdrowia wynosi 6,8 mln zł. Prace te mają zostać wykonane do marca 2018 r.

– Otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Zdrowia, informujące o tym, że nasz projekt który złożyliśmy na przebudowę SOR-u i budowę lądowiska na dachu szpitala został pozytywnie zaopiniowany. Będziemy realizować tę dużą inwestycję wartą ponad 14 mln zł.  Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale z drugiej strony zmobilizowani, gdyż musimy szukać pieniędzy na bardzo szybką, dużą inwestycję. O to się nie boję, z tym zadaniem sobie poradzimy. Jednak czekają nas kolejne inwestycje, to nowy blok operacyjny. Wartość tego przedsięwzięcia to około 20 mln zł.  Być może w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić, że dostaliśmy dofinansowanie na blok operacyjny. Czekają nas wydatki rzędu 40 mln zł w ciągu dwóch lat. Takich pieniędzy nie posiadamy w budżecie, będziemy musieli zaciągną zobowiązanie kredytowe. Obecnie emitujemy obligacje na kwotę 16 mln zł i myślę, że na razie te pieniądze nam wystarczą na inwestycje szpitalne – mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Swojego zadowolenia nie ukrywał Edward Surmacz, dyrektor szpitala. – Cieszymy się z tego, jest to ogromne  wyzwanie, jest to największa kwota dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia. To, co było w naszych planach, zamierzeniach będzie realizowane. Cieszę się tym bardziej, że sprawa lądowiska i SOR-u była taką kwestią mocno dyskusyjną, opisywaną w mediach, niekiedy niezbyt pochlebnie. Wniosek został doskonale przygotowany, za co dziękuję współpracownikom, został bardzo wysoko oceniony. Mamy czas na realizację tej inwestycji do końca pierwszego kwartału 2018 roku – mówił dyrektor.

Jak wyjaśniał Antoni Bochnak, dyrektor i ds. administracyjno – eksploatacyjnych, korytarz przy obecnym SOR-ze będzie wykorzystywany dla potrzeb lądowiska. Pacjenci będą transportowani windą z pawilonu diagnostyczno- zabiegowego na platformę, na której będzie lądował śmigłowiec.
Obecnie SOR nie spełnia jeszcze wszystkich wymogów wymaganych przepisami. Oddział ten będzie dostosowany poprzez przebudowę pomieszczeń i jego rozbudowanie, powstaną m.in. nowe gabinety lekarskie.  Po przeprowadzeniu tych wszystkich prac wizerunek szpitala diametralnie się zmieni, wejście będzie bardziej funkcjonalne.

Starosta Janusz Zarzeczny odniósł się też do kwestii spornej dotyczącej szpitala w Nisku i w Stalowej Woli, bowiem niżańska placówka też starała się o lądowisko.  Wyjaśniał, że powiat stalowowolski złożył wniosek do Ministerstwa Zdrowia, natomiast szpital niżański był na liście już wcześniej przez wojewodę zaaprobowanej, więc placówka ta była jakby poza projektem. Natomiast później wojewoda podjęła decyzję o je wycofaniu. Zaś Stalowa Wola czekała cały czas na decyzję z ministerstwa.

Projekt, na który powiat stalowowolski otrzymał dofinansowanie obejmuje przebudowę SOR-u i wyniesionego lądowiska.
Przebudowa i rozbudowa SOR-u będzie się składać z dwóch etapów. Pierwszy obejmie przebudowę pomieszczeń dla nowej lokalizacji izby przyjęć oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej . W drugim etapie zostanie przebudowana część pomieszczeń SOR-u na parterze, wejście do budynku, a także zostanie przystosowana klatka schodowa do wymogów ppoż. Będą też przebudowane wszystkie pomieszczenia w piwnicy, gdzie obecnie dyżurują zespoły ratownictwa medycznego. SOR będzie też rozbudowany na poziomie parteru w kierunku pawilonu diagnostyczno – zabiegowego, a także będzie wykonana zewnętrzna winda łóżkowa.
Natomiast prace związane z budową lądowiska obejmą m.in.: wykonanie nadbudowy nad dachem pawilonu diagnostyczno – zabiegowego, płyty lądowiska, nadbudowę istniejącej klatki schodowej, montaż systemu nawigacji i oświetlenia oraz urządzeń przeciwpożarowych.

W 2015 roku SOR obsłużył około 13 tys. pacjentów, w tym roku ta liczba będzie podobna.

Joanna Piechuta         

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021