W Stalowej Woli

Lądowisko nie na dachu, a na ziemi?

Lądowisko nie na dachu, a na ziemi?

Do 1 stycznia 2017 roku każdy szpitalny oddział ratunkowy musi posiadać lądowisko. Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli takiego obiektu nie ma, dlatego też czyni usilne starania o jego powstanie. W pierwszych planach lądowisko miało być usytuowane na dachu, teraz jest rozważna lokalizacja naziemna.
Jak mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, budowa naziemnego lądowiska będzie znacznie tańsza i łatwiejsza do udźwignięcia dla powiatu. Dlatego też samorząd przymierza się do tej lokalizacji, choć jeszcze ostateczne decyzje nie zapadły.

Jeszcze w tym miesiącu władze szpitala i powiatu mają się spotkać się z geodetą specjalizującym się w tego typu obiektach, prowadzone są także rozmowy z Instytutem Lotnictwa Cywilnego.

Wstępnie w planach jest usytuowanie lądowiska na terenie szpitala od strony hali tenisowej przy skarpie. Niewykluczone, że teren działki szpitala będzie za mały dlatego też starostwo wstępnie  rozmawiało z miastem na temat przekazania brakującego gruntu. O tym, czy miejsce to będzie odpowiednie zdecyduje geodeta po przeprowadzeniu pomiarów.
Jeśli okaże się, że lokalizacja ta jest możliwa, to starostwo planuje jeszcze w tym roku zrobić projekt i złożyć wniosek o dofinansowanie. Budowa lądowiska naziemnego to koszt ok. 1,5 mln zł, z czego dofinansowanie mogłoby wynieść ok. 50 proc. Natomiast koszt lądowiska na dachu to około 6,5 mln zł.  Za usytuowaniem tej inwestycji na ziemi przemawia też fakt, że połacie dachu jest już zagospodarowane, są tam baterie słoneczne. Zatem przebudowa pokrycia byłaby ogromną inwestycją.

Lądowisko jest konieczną inwestycją, by w stalowowolskim szpitalu był SOR, a ten funkcjonuje tu od 15 lat. To oddział, który udziela doraźnej pomocy pacjentom,

Powiat przygotowywał się do ministerialnego konkurs na budowę lądowiska, w ramach którego mógłby otrzymać wsparcie. Miał jednak małe szanse, gdyż wymagania były bardzo wysokie,  a szpital znajdował się w dolnej granicy punktacji wniosków. Całkowita wartość projektu wynosiła blisko 14,7 mln zł, w tym przebudowa SOR-u 8 mln zł, a budowa lądowiska 6,5 mln zł.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021