W Stalowej Woli

Łęg pokazał swoje oblicze

Łęg pokazał swoje oblicze

Obcym trudno było znaleźć ten prawy dopływ Wisły. Po piątku będzie im łatwiej, bowiem płynącą przez nasze tereny rzekę przyjechał oglądać premier Mateusz Morawiecki. Przyszów gościł królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę, ale premiera po raz pierwszy. A wszystko przez nieszczęsne kaprysy pogody i rzeki.

Łęg w większości płynie przez gm. Bojanów i gospodarzom bojanowskim zaczął pokazywać, co potrafi już na początku tygodniowych ulew. Zalew w Wilczej Woli jest co prawda zbiornikiem retencyjnym, ale z jakichś powodów tym razem nie spełnił swojej roli. Łęg zaczął się więc wylewać swoje wody na pola. Najpierw przez kanały melioracyjne, których ktoś w porę nie zabezpieczył. Później doszło do tzw. cofki do starorzeczy w Bojanowie za Rzeką. Tam w piątek zagrożonych podtopieniami było 20 gospodarstw. Im niżej, tym rzeka bardziej się rozlewała. Zalała m.in. drogę Kołodzieje – Kliny. W Stanach zaszła konieczność ewakuacji przedszkola. Najgorzej jednak było w Rudzie, co osobiście oglądał premier Morawiecki.

– Rzeczka, która w normalnych warunkach ma 20 – 30 cm szerokości, teraz ma 5 metrów głębokości i w niektórych miejscach rozlewa się na pół kilometra zagrażając podtopieniami znacznej części wsi – zauważył szef rządu wizytując Rudę. W Rudzie alarm był od środy. Drogowcy pilnowali nowego mostu na Łęgu w Przyszowie, a strażacy starego (drewnianego) w Rudzie. Tuż przed mostem zrobiło się wielkie rozlewisko. Układane na wale worki zabezpieczyły tylko część wsi. Niżej położone domy znalazły się w wielkich kałużach. Kilka ulic w tym – nomen omen – Łęgowa, jest nieprzejezdnych. Na ratunek mieszkańcom Rudy przyjechali strażacy z kilku jednostek OSP i straży zawodowej. W kilku miejscach worki z piaskiem układali żołnierze obrony terytorialnej.

Wczesnym piątkowym popołudniem do Rudy zaczęli zjeżdżać niezapowiedziani goście. Wojewoda Ewa Leniart, starosta Zarzeczny, wojewódzcy komendanci straży i policji, a na końcu premier Mateusz Morawiecki. To po środowej wizycie w podmieleckich Izbiskach, była druga wizyta szefa rządu na Podkarpaciu. Premier obszedł kilka podtopionych domostw, porozmawiał z mieszkańcami i ratownikami, a przez wojewodę obiecał pomoc wszelką. Można mniemać, że po tej wizycie wójtowi Sławomirowi Serafinowi łatwiej będzie o pieniądze na podwyższenie wałów w Rudzie. Przed godz. 15 kolumna samochodów z premierem odjechała do Wrzaw, nieopodal których San wpływa do Wisły. W tych okolicach doszło do ciekawego „spotkania na szczycie”. Otóż w tym samym czasie, ale z drugiej strony Wisły, a dokładnie na wałach między Sandomierzem i Zawichostem, byli: wicepremier Beata Szydło, minister obrony Mariusz Błaszczak i szef „terytorialsów” gen. Wiesław Kukuła.

W nocy z piątku na sobotę lało głównie w zlewniach Wisłoka i Wisłoki. San zachowuje stabilność, a nawet w sobotę rano został zauważony lekki spadek poziomu. Poziom wody w największej rzece Podkarpacia utrzymuje się jednak powyżej stanów ostrzegawczych. Podobnie jest z Łęgiem w gm. Bojanów. Jak poinformował nas Kamil Kuśmider ze Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli, w ciągu nocy poziom Łęgu w Rudzie obniżył się o 10 cm. To nie znaczy, że nie ma tam już zagrożenia ze strony rzeki. Rośnie ono poniżej. Za Grębowem Łęg wystąpił z koryta i płynie całym międzywalem. Ratownicy przenoszą swoje siły do gm. Zaleszany, bo teraz tym terenom Łęg zagraża. Strachem przy tym napawa kulminacyjna fala na Wiśle, która do Sandomierza ma dotrzeć w niedzielne przedpołudnie.

pow 2

pow 11

pow 12

pow 14

pow 19

pow 20

pow 21

pow 22

pow 23

pow 24

pow 25

pow 26

pow 27

pow 1

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021