kultura i rozrywka

Listopadowe seanse pod palmą w MDK

Listopadowe seanse pod palmą w MDK

W listopadzie rusza kolejna już odsłona  “Seansów pod palmą”. Poniżej przedstawiamy propozycje jakie przygotowało MDK w Stalowej Woli na ten miesiąc.

 

3.11.2015 / godz. 20.00

„SENS ŻYCIA ORAZ JEGO BRAK”

reż. Gábor Reisz

Sens życia oraz jego brak

Obsypany nagrodami (Nagroda specjalna jury, nagroda publiczności, nagroda jury studenckiego za najlepszy scenariusz, nagroda TorinoSette Readers) na festiwalu w Turynie i Karlowych Warach „Sens życia oraz jego brak” to porywająca komedia debiutującego w fabule Węgra Gábora Reisza. „Sens życia oraz jego brak” to niekonwencjonalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której odnajdą się widzowie pod każdą szerokością geograficzną.

Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Chłopak ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję, ale brakuje mu wykrystalizowanego planu na przyszłość. Dotąd żył z dnia na dzień, bez stałej pracy, co wydawało mu się dobrym pomysłem. Na jego utrzymanie łożyli rodzice, uniezależnienie się od nich nie było dla chłopaka priorytetem. Teraz jednak ma możliwość wyjazdu za granicę, który wydaje się całkiem realny. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że zobaczenie tej osoby ponownie może nie być takie proste…

10.11.2015 / godz. 20.00

„SÓL ZIEMI”

reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Sól ziemi

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Festiwale i nagrody:
2015 – 12. Docs Against Gravity Film Festival: Nagroda Publiczności
2015 – Nominacja do Oscara w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny
2014 – MFF Cannes: Nagroda Specjalna Krytyki Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego
2014 – MFF San Sebastián: Nagroda Publiczności
2014 – MFF Tromsø: Nagroda Publiczności

17.11.2015 / godz. 20.00

„MOJA MATKA”

reż. Nanni Moretti

 

Moja matka

Najnowszy komediodramat Nanni Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze.

Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi  z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki  i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?

Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.

24.11.2015
NOWE KINO TURECKIE
Od listopada 2015 do kwietnia 2016 w każdy ostatni wtorek miesiąca, w ramach „Seansów pod palmą” będziemy prezentować filmy z cyklu „Nowe kino tureckie”. Pokazy filmów są efektem współpracy Kina „Wrzos” z Instytutem Yunus Emre – Centrum Kultury Tureckiej
w Warszawie. Koordynatorem inicjatywy ze strony Instytutu jest stalowowolanka – pani Agnieszka Lesiczka. 24 listopada odbędzie się pierwszy seans z cyklu „Nowe kino tureckie”, który poprzedzi wykład pt: „Polacy w Turcji” dr hab. Öztürka Emiroglu – dyrektora Instytutu Yunus Emre – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Zostanie również otwarta wystawa „Polacy w Turcji na fotografiach”. Nie zabraknie także kulinarnego akcentu, czyli tureckich ciasteczek.

godz. 19.00 – Polacy w Turcji – wykład dr hab. Öztürka Emiroglu
– dyrektora  Instytutu Yunus Emre – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie

godz. 20.00 – „Miłość to dzieło przypadku” / reż. Ömer Faruk Sorak

Plakat miłość

Od momentu narodzin ścieżki mieszkających w Ankarze Özgüra i Deniz wciąż się przecinają. Mimo wielu niezwykłych zbiegów okoliczności, które ich nieustannie spotykają, nigdy nie mogli być razem. W końcu obydwoje postanawiają przeprowadzić się do Stambułu. Film to nie tylko historia miłości, ale również nostalgiczna podróż do Turcji lat 1980, 1990 i 2000.

Bilety na seans: 5 zł

NOWE KINO TURECKIE – pokazy filmów organizowane we współpracy
z Instytutem Yunus Emre – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie

źródło: MDK Stalowa Wola/ Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021