kultura i rozrywka

Literaci obchodzą pół wieku istnienia

Literaci obchodzą pół wieku istnienia

W czwartek, 25 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich świętował jubileusz 50-lecia ZLP w Rzeszowie. Spotkanie było okazją do zaprezentowania dwóch rocznicowych almanachów poetyckiego – „Z księgi życia” oraz prozy – „Deskrypcje”.

– Chcemy w trwały sposób zostawić ślad tego jubileuszu, dlatego postanowiliśmy wydać dwa almanachy. Prezentujemy w nich twórczość naszych aktualnych członków z oddziału rzeszowskiego. To przegląd z biografiami wszystkich twórców, których w tej chwili jest 36 – podkreśla Małgorzata Żurecka, członek ZLP w Rzeszowie, która prowadziła spotkanie w stalowowolskiej bibliotece.

Na jubileuszową promocję do Stalowej Woli przybyli członkowie rzeszowskiego oddziału ZLP z naszego regionu oraz z Rzeszowa. Obecni byli również członkowie stalowowolskich stowarzyszeń literackich, uczestnicy warsztatów oraz wszyscy miłośnicy poezji. Anatol Diaczyński, Ryszard Jaśkowski, Agata Linek, Ryszard Mścisz, Bogdan Stangrodzki i Małgorzata Żurecka to członkowie ZLP, związani ze Stalową Wolą. I właśnie na promocji była prezentowana ich twórczość. Wiersze i fragmenty prozy recytowali Krzysztof Czubak, reżyser ze Spółdzielczego Domu Kultury i Dajana Oryszczuk z Teatru „Wyjście”, działającego przy SDK. Można było także obejrzeć wystawę przedstawiającą biografie członków rzeszowskiego ZLP i ich dzieła wydane na przestrzeni 50 lat. Imprezę uświetnił występ młodych wokalistek Sary Cygan i Pauliny Maziarz ze studnia wokalnego VIVO! pod kierownictwem Ewy Woynarowskiej.

26 listopada 2017 roku minie 50 lat od pierwszego zebrania założycielskiego członków Rzeszowskiego Oddziału ZLP, na którym wybrano pierwszy Zarząd. Przez te wszystkie lata twórcy w swojej działalności nawiązywali i nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej. Natomiast głównym przedmiotem ich starań, jest rozwój współczesnej literatury polskiej.

Źródło: MBP Stalowa Wola

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021