kultura i rozrywka

Magia sobotniej nocy

Magia sobotniej nocy

Raz do roku. Zawsze w maju, bo w maju noce są najpiękniejsze. Nawet gdy dżdży, jak to było tegorocznej Nocy Muzeów. Tradycja ma już przeszło 20-letnią historię. W Polsce nieco krótszą. Gdy startowały pierwsze Noce, nasze Muzeum Regionalne dopiero raczkowało. Dziś wymieniane jest na równi z wielkimi salami wystawienniczymi. Bo w Zamku Lubomirskich i okolicach się dzieje. Nawet w nocy.

Kulturalna noc z soboty na niedzielę rozpoczęła się już popołudniem wycieczką śladami sztuk wszelakich. Na muzealnych wycieczkach zawsze jest komplet i nie ma się co dziwić. Rzeźby na muzealnym dziedzińcu najlepiej dotykać („Galeria przez Dotyk”) nocą, bo mają wtedy swoją moc, ale czas popołudniowy można było spędzić chociażby w Muzeum Jana Pawła II. Wielu tak zresztą zrobiło. Można było też zatrzymać się na wystawie wspomnieniowej „Ze sportowych kronik ZKS Stal Stalowa Wola”, a już koniecznie na „Zawsze z Rozwadowem”. To tylko krok od Muzeum Regionalnego, a ileż historycznej treści.

Nie sposób było pominąć Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, tym bardziej, że z zewnątrz kusi oryginalną iluminacją. Wewnątrz, a dokładnie na najwyższej kondygnacji coraz więcej dzieł jednego z najsłynniejszych rozwadowian. Muzeum Regionalne, tuż przed Nocą Muzeów zakupiło dwie kolejne prace Karpińskiego. To imponujących rozmiarów „Pielgrzymi” z 1907 r. i dwa lata młodsza „Niedziela”. Pierwszy przedstawia pielgrzymów ciągnących do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zresztą sam autor chadzał. Cenna jest „Niedziela”, nazywana też „Kościołem paryskim”. Zakup tego płótna był możliwy dzięki dotacji Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To obraz z czasów paryskich twórczości A. Karpińskiego, a jego prace z tego okresu są głownie w rękach prywatnych i rzadko można je podziwiać. Do Galerii Karpińskiego chadza się z dziećmi. Dla pociech jest całe pierwsze piętro i gwarancja, że żadne się nudzić nie będzie.

Rodzinnie było też w samej „centrali” Muzeum Regionalnego przy ul. Sandomierskiej, gdzie na początku robione były nocne lampiony. Gdy dzieci już zasnęły, dorosłych zbudzili muzycy z LAO CHE. Zespół podtrzymał muzyczną renomę stalowowolskiego Muzeum, które na Noce zaprasza prawdziwe gwiazdy. Nie przeszkodziły mżawka, parasole i późna pora. Koncert skończył się grubo po północy i nikt z setek fanów go oglądających nie żałował. Niektórzy miejsca na dziedzińcu zajmowali jeszcze za dnia, a czasu oczekiwania uświetniały zgoła zgrabnymi koncertami Orkiestra Dęta MDK, Nadsańska Orkiestra Kameralna i debiutujący przed taką publiką Chór Dworski ze Stalowowolskiego Stowarzyszenia Artystycznego STOWART. To były trzy godziny klimatycznej muzyki i śpiewu.

Na poddaszu zamku Lubomirskich jest wystawa „Między Lwowem a Krakowem”, z czasów kiedy Rozwadów był ważnym węzłem kolejowym. Pod krokwiami magnackiej rezydencji można spędzić wiele czasu i dowiedzieć się nawet sensacji z lat świetności galicyjskiego miasteczka. Nowością sobotniej Nocy Muzeów była „Secesja”. Sprowadzone z kilku polskich muzeów eksponaty pokazują charakterystyczny styl, który był bodajże najkrótszym – 20 do 25. lat – ale niezwykle charakterystyczny dla przełomu XIX i XX w. Cudowna ornamentacja i inspiracja sztuką japońską to jego cechy, które były obecne od architektury po rękodzieła rzemieślnicze. I taki jest przekrój nowej wystawy, która będzie w MR do połowy lipca. Warto ją zobaczyć, już nie nocą, ale każdego muzealnego dnia.

noc 6 noc 4

noc 3

noc 2

noc 1

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020

Wizyta Andrzeja Dudy w USA – okiem Ambasadora Stalowej Woli Omara Sangare.

stw24.pl26 czerwca 2020

Szansa na darmowy koncert gwiazd

stw24.pl26 czerwca 2020

Nowa propozycja turystyczna – Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum

stw24.pl26 czerwca 2020