W Stalowej Woli

Magiczne zdjęcia Istambułu

Magiczne zdjęcia Istambułu

40 plansz pokazujących historyczne dzielnice Stambułu można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. 13 października otwarto tam wystawę pt. „Ponadczasowy Stambuł” Mustafy Dedeoglu. Ekspozycja dostępna będzie do 28 października, w holu na II piętrze obiektu przy ul. ks. J Popiełuszki 10.

Zdjęcia, w większości czarno – białe, przedstawiają głównie melancholijne historyczne dzielnice Stambułu i portrety ich mieszkańców. Autor chciał odzwierciedlić wyjątkową atmosferę Stambułu. Choć miasto to przez stulecia gościło wiele kultur, jego majestatyczna sylwetka pozostawała wciąż niezmienna.

– Chcemy promować Stambuł, miasto które naprawdę warto zobaczyć, miasto na pograniczu wielu kultur i dwóch kontynentów. Napoleon Bonaparte powiedział kiedyś, że jeśli kiedykolwiek powstanie światowe imperium, jego stolicą będzie właśnie Stambuł – mówił na otwarciu ekspozycji dr hab. Öztürk Emiroğlu, z Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Podkreślił również dobre relacje centrum ze stalowowolska biblioteką, która już po raz drugi udostępniła swe wnętrza na ekspozycje Yunus Emre Enstitüsü. W ubiegłym roku, w maju mogliśmy bowiem oglądać w Stalowej Woli wystawę „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle”, która przypominała nieznany szerzej fakt obecności wojsk tureckich i walk stoczonych przez 33 tysiące żołnierzy osmańskich z armią rosyjską w Galicji podczas I wojny światowej.

Teraz, przez najbliższe 2 tygodnie można zapoznać się z magicznymi pracami fotografa Mustafy Dedeoglu. Autor urodził się w 1978 roku w Stambule. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej oraz średniej. Ukończył inżynierię przemysłową na Uniwersytecie Wschodnio-Śródziemnomorskim w Tureckiej Republice Cypru Północnego. Następnie wrócił do rodzinnego Stambułu, gdzie od 2006 roku zajął się fotografią, która stała się jego życiową pasją.

Wystawę, zorganizowała ambasada Republiki Turcji wraz z Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Jej otwarcie uświetniły występy wokalne Magdaleny Kozdry i Pauliny Maziarz ze studia wokalnego „Vivo” Ewy Woynarowskiej. Każdy, kto przybył na wernisaż do MBP mógł również spróbować oryginalnych tureckich słodkości – baklavy i lokum.

Źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021