W Stalowej Woli

Majątek Inkubatora w rękach MZK

Majątek Inkubatora w rękach MZK

Budynek Inkubatora Technologicznego wraz z gruntami i cały majątkiem w postaci sprzętu jest własnością Miejskiego Zakładu  Komunalnego w Stalowej Woli. Taką decyzję podjęli radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Majątek ten warty blisko 21 mln zł został wniesiony aportem do spółki, tym samym został podwyższony jej  kapitał zakładowy.

MZK zwrócił się o przekazanie budynku Inkubatora, a także całego wytworzonego majątku.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwał, utworzenie inkubatora miało na celu stworzenie zaplecza dla lokalnych przedsiębiorców służącego do promowania i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. To zadanie jest realizowane, jednak w założeniach projektu nie zostały uwzględnione koszty związane z tą działalnością.
Problem Inkubatora wynika także z faktu, że wiele prac tam wykonywanych ma charakter prac rozwojowych i produkcji jednostkowej. Natomiast maszyny znajdujące się tam są w stanie zapewnić zdecydowanie większe przychody, bez znaczącego zwiększania kosztów przy np. produkcji seryjnej, przy której pokrycie w przychodach ma niemal każda godzina pracy maszyny. Stąd też rozwiązaniem problemu inkubatora może być pozyskanie klientów mogących zapewnić zdecydowanie większe serie produkcyjne lub też takich, którzy mają znacznie większy portfel zamówień na usługi rozwojowe i produkcyjno – wdrożeniowe.

Obecnie placówka nawiązała takie kontakty, a także znalazła możliwości funkcjonowania w programach rozwojowych  z klientami sektora badawczo – rozwojowego. Okazuje się jednak, że ich wymaganie w zakresie dysponowania sprzętem są zdecydowanie większe niż te, które może obecnie zapewnić Inkubator w oparciu o umowę operatorską.
Dlatego też wniesienie aportem maszyn, urządzeń i nieruchomości do MZK jako do współwłaściciela Inkubatora daje możliwość spełnienia tych wymagań, a równocześnie nie wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie.

Ponadto aport gruntów, budynków, maszyn, urządzeń i nieruchomości do miejskiej spółki ma jeszcze jeden, korzystny dla gminy aspekt.  Sprzęt, który się tam znajduje jest już eksploatowany od ponad 5 lat. Dla maszyn i urządzeń, to okres, po którym pojawiają się pierwsze poważniejsze awarie, a także zużycie, co jest związane z koniecznością napraw i wymianą części. To niesie za sobą wydatki, których Inkubator samodzielnie nie będzie mógł ponieść.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021