W powiecie

Mamy diagnostykę na najwyższym poziomie

Mamy diagnostykę na najwyższym poziomie

Nowoczesna Pracownia Diagnostyki Obrazowej została oficjalnie oddana do użytku w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Pacjenci mają do dyspozycji świetny sprzęt, fachową kadrę i przede wszystkim całodobowy dyżur lekarza. Czego dotychczas nie było.

Projekt Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego powstał w 2004 r. – Gdyby szpital, a przede wszystkim konsekwentnie wspierający go Powiat Stalowowolski, nie podjął wtedy potężnego wysiłku, jakim było wybudowanie nowego pawilonu, nasza placówka byłaby skazana na degradację i powolny upadek. Ale stało się inaczej, szpital się rozwija, a w wybudowanym za ponad 24 miliony złotych pawilonie, od przełomu 2006/2007 roku działa nowoczesny Oddział Kardiologii Inwazyjnej, a od niedawna – również nowoczesna Pracownia Diagnostyki Obrazowej. Od samego początku zakładaliśmy, że dział diagnostyki ulokujemy na I piętrze – mówi Edward Surmacz, dyrektor szpitala.
Prace wykończeniowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla diagnostyki zakończyły się w 2014 roku i kosztowały 2,3 mln zł. Wtedy też został kupiony nowoczesny tomograf komputerowy, który dofinansowało Ministerstwo Zdrowia w kwocie 2,4 mln zł. Powiat Stalowowolski dołożył 600 tys. zł, a szpital z własnych środków 240 tys. zł.
Pracownia Diagnostyki Obrazowej rozpoczęła działalność na przełomie 2014/2015 roku.
Jak zaznacza dyrektor, w tym roku pracownia została wyposażona w kolejne sprzęty: aparat rentgenowski (z klatką Buckera) – zakupiony za kwotę 300 tys. zł ze środków szpitala, a także wysokiej klasy aparat RTG typu Telekomando za 570 tys. zł, który sfinansował Powiat Stalowowolski. Tego urządzenia jeszcze nie ma w szpitalu, ma zostać  zainstalowane jeszcze w tym miesiącu.
A kolejny zakup sprzętu jest już w planie. – Zamierzamy jeszcze jako Powiat Stalowowolski sfinansować w niedługim czasie zakup dwóch nowoczesnych aparatów USG na potrzeby tej pracowni. To wydatek rzędu 500 tys. zł, a więc spory, ale niezbędny – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. I przyznaje, że nowoczesny sprzęt w szpitalu jest oczywiście ważny, ale jeszcze większe znaczenie mają obsługujący go ludzie. – Dlatego bardzo się cieszę, że dyrektorowi udało się wzmocnić kadrę. Szpital dysponuje teraz solidnym zespołem radiologów, co przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów – zaznacza Zarzeczny.
Obecnie w pracowni diagnostyki pracuje 3 lekarzy radiologów na pełnym etacie oraz 4 lekarzy kontraktowych, 4 pielęgniarki i 9 techników radiologii. – Taka kadra pozwoliła nam uruchomić w pracowni 24-godzinne dyżury. Oznacza to, że teraz, gdy np. w nocy trafia do nas pacjent z wypadku, nie musimy pilnie ściągać do przeprowadzenia diagnostyki lekarza radiologa z domu, bo mamy takiego specjalistę na miejscu. Takie dyżury to w naszym szpitalu nowość, działają dopiero od 10 października – mówi dyrektor Edward Surmacz.
Swojego zadowolenia z tego faktu nie ukrywa starosta Janusz Zarzeczny, który podkreśla, że jest to bardzo ważne dla pacjentów.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Serce na nakrętki stanęło przed budynkiem Urzędu Gminy w Zaleszanach

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021