W powiecie

Mamy najniższe bezrobocie na Podkarpaciu

Mamy najniższe bezrobocie na Podkarpaciu

9,4 % – tyle wyniosła stopa bezrobocia w Powiecie Stalowowolskim na koniec października 2015 roku. To najlepszy wynik w całym województwie podkarpackim!

15 grudnia obradowała Powiatowa Rada Zatrudnienia w Stalowej Woli. To właśnie podczas tego posiedzenia została przedstawiona informacja o tym, że bezrobocie w Powiecie Stalowowolskim spadło do poziomu 9,4 %. To wynik nawet poniżej średniej krajowej, która na dzień 31 października wynosiła 9,6 %. – To bardzo dobra informacja. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę, że w Powiecie Stalowowolskim wciąż wiele osób nie ma stałego zatrudnienia, ale są powody do optymizmu, bo widać wyraźną poprawę na naszym rynku pracy. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dokładnie rok temu stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła 12 %. Teraz spadła do poziomu 9,4 %, różnica jest więc znaczna – komentuje Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski, który przewodniczy Powiatowej Radzie Zatrudnienia.

Nie trudno zgadnąć, że sporo miejsc pracy w handlu powstało w ostatnim czasie dzięki niedawno otwartej Galerii VIVO! – Większość ofert pracy, jakie trafiają do naszego urzędu, dotyczy jednak przemysłu. Takie jest charakter naszego miasta i właśnie z tego wynika też fakt, że znacznie łatwiej znaleźć u nas pracę mężczyznom niż kobietom – mówi Zofia Zielińska-Nędzyńska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Stalowej Woli.

Powiatowa Rada Zatrudnienia to organ opiniodawczo-doradczy starosty w sprawach polityki rynku pracy. Podobne rady funkcjonują przy każdym staroście oraz marszałku województwa. W jej skład wchodzą nie tylko samorządowcy z terenu powiatu, ale też przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji zrzeszających pracodawców. Do głównych zadań Powiatowej Rady Zatrudnienia należy monitorowanie sytuacji na rynku pracy oraz inspirowanie przedsięwzięć mających służyć walce z bezrobociem.

Jednym z zadań PRZ jest również opiniowanie wniosków dyrektorów szkół w sprawie wprowadzania nowych kierunków kształcenia zawodowego, co odbywa się przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, który przygotowuje informacje na temat popytu i podaży na określone zawody na naszym rynku pracy. – Nie chcemy aby nasze szkoły produkowały bezrobotnych, tylko aby ich oferta edukacyjna była odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. A taka analiza pomaga określić, czy uruchamianie danych kierunków kształcenia ma sens – tłumaczy wicestarosta Mariusz Sołtys.

Zgodnie z tym, na ostatnim posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia, jej członkowie pozytywnie zaopiniowali m.in. utworzenie w przyszłym roku szkolnym w naszych placówkach edukacyjnych takich kierunków, jak: technik transportu drogowego, kierowca mechanik oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji. Ponadto Medyczna Szkoła Policealna otrzymała zgodę na uruchomienie kierunków: technik BHP, a także technik sterylizacji medycznej.

źródło: Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli/M.Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021