W powiecie

Maryna znalazła chłopa

Maryna znalazła chłopa

Wyjątkowo barwne i jedyne w swoim rodzaju widowisko odbywa się co roku tego samego dnia w Radomyślu nad Sanem. Przyjeżdżają fotografowie z Polski prawie całej, dziennikarze i reporterzy. A radomyskie zapusty nie mogą się dobić do oficjalnego rejestru wydarzeń woj. podkarpackiego. Bo za daleko?

Mięsopust, czyli ostatni dzień przed Wielkim Postem zawsze był okazją do hulaszczych wyczynów. Drzewiej bywało, że możni zwalniali włościan z prac, by się normalnie wyhulali. I z tego wzięła się radomyska tradycja pochodu Maryny. Maryna się w karnawale zapomniała i na jego koniec została sama. W Radomyślu mówią – bez chłopa. Na ostatni dzień czepiła się byle kogo, byle w portkach i ciągnęła tego – trudno mówić – wybrańca, przed ołtarz. Po drodze chwaliła się chłopem wszem i wobec. Na post była już mężatką.

Takie przejście Maryny z wybrańcem i korowodem ma długie lata tradycji. Do dziś dba o okrasę ostatniego dnia karnawału Gizela Krajewska. Ma już 99 (!) lat i pamięć do tego, co „przed wojną”. A przed wojną drugą i pierwszą w Radomyślu bywały zapustne korowody, że ho, ho! Teraźniejsze różnią się stylizacją, ale grunt, że są. Orszak z parą młodych na czele wyrusza ostatnio z domostwa p. Krajewskiej. Idzie od drzwi do drzwi, czyli od sklepu do urzędu. W sklepie zawsze coś dostaje, z ośrodka zdrowia Maryna wychodzi ze świadectwem panieństwa (tylko w ten jeden dzień wydawane), w Urzędzie Stanu Cywilnego z tajemniczym wybrańcem bierze ślub (cywilny), a na koniec małżonkowie cywilni stają przed księdzem. Ksiądz przyjmuje weselników z nadobnością i do niego należy rozpoznanie wszystkich. Kto Maryna, kto jej wybraniec i kto z parafian kryje się pod pozostałymi przebraniami. Nie rozpozna, płaci fanty.

To chyba ostatni taki zapustny przemarsz na Podkarpaciu. Na sześć tygodni w Radomyślu nastanie spokój. W wielkanocną niedzielę znów o miasteczku – choć nim nie jest – z dwoma rynkami będzie głośno. Wtedy tymi samymi ulicami przejdą turki.

Orszak 1

MS

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

stw24.pl5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Wyłudzali leasingi, kredyty – CBŚP rozbiło grupę

stw24.pl5 czerwca 2020

Samochód pożarniczy dla OSP Antoniów?

stw24.pl5 czerwca 2020

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020