W powiecie

Maryna znalazła chłopa

Maryna znalazła chłopa

Wyjątkowo barwne i jedyne w swoim rodzaju widowisko odbywa się co roku tego samego dnia w Radomyślu nad Sanem. Przyjeżdżają fotografowie z Polski prawie całej, dziennikarze i reporterzy. A radomyskie zapusty nie mogą się dobić do oficjalnego rejestru wydarzeń woj. podkarpackiego. Bo za daleko?

Mięsopust, czyli ostatni dzień przed Wielkim Postem zawsze był okazją do hulaszczych wyczynów. Drzewiej bywało, że możni zwalniali włościan z prac, by się normalnie wyhulali. I z tego wzięła się radomyska tradycja pochodu Maryny. Maryna się w karnawale zapomniała i na jego koniec została sama. W Radomyślu mówią – bez chłopa. Na ostatni dzień czepiła się byle kogo, byle w portkach i ciągnęła tego – trudno mówić – wybrańca, przed ołtarz. Po drodze chwaliła się chłopem wszem i wobec. Na post była już mężatką.

Takie przejście Maryny z wybrańcem i korowodem ma długie lata tradycji. Do dziś dba o okrasę ostatniego dnia karnawału Gizela Krajewska. Ma już 99 (!) lat i pamięć do tego, co „przed wojną”. A przed wojną drugą i pierwszą w Radomyślu bywały zapustne korowody, że ho, ho! Teraźniejsze różnią się stylizacją, ale grunt, że są. Orszak z parą młodych na czele wyrusza ostatnio z domostwa p. Krajewskiej. Idzie od drzwi do drzwi, czyli od sklepu do urzędu. W sklepie zawsze coś dostaje, z ośrodka zdrowia Maryna wychodzi ze świadectwem panieństwa (tylko w ten jeden dzień wydawane), w Urzędzie Stanu Cywilnego z tajemniczym wybrańcem bierze ślub (cywilny), a na koniec małżonkowie cywilni stają przed księdzem. Ksiądz przyjmuje weselników z nadobnością i do niego należy rozpoznanie wszystkich. Kto Maryna, kto jej wybraniec i kto z parafian kryje się pod pozostałymi przebraniami. Nie rozpozna, płaci fanty.

To chyba ostatni taki zapustny przemarsz na Podkarpaciu. Na sześć tygodni w Radomyślu nastanie spokój. W wielkanocną niedzielę znów o miasteczku – choć nim nie jest – z dwoma rynkami będzie głośno. Wtedy tymi samymi ulicami przejdą turki.

Orszak 1

MS

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021