W Stalowej Woli

Masz psa? Kota? Sprawdź swoje obowiązki

Masz psa? Kota? Sprawdź swoje obowiązki

Posiadanie psa, kota czy innego zwierzątka to wielka odpowiedzialność. Taki przyjaciel w domu daje wiele radości, ale musimy sobie również zdawać sprawę z obowiązków, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Zwierzę jest istotą żyjącą, zdolna do odczuwania cierpienia, w związku z tym człowiek powinien sprawować nad nim opiekę. Ponadto, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, należy im się poszanowanie, i każdy z nas zobowiązany jest do ochrony ich życia i zdrowia.

W związku z tym właściciel czworonożnego przyjaciela powinien zapewnić mu odpowiednie warunki życia. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić je przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody.

Każdy właściciel czworonoga, w szczególności psa powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela merdającego przyjaciela obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

kot

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także wydane na jej podstawie przez rady gmin regulaminy utrzymania czystości i porządku oraz ustawa o ochronie zwierząt nakładają na osoby posiadające zwierzęta szereg obowiązków takich jak:

  • prowadzenie psa na smyczy lub na smyczy i w kagańcu,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, boisk szkolnych i obiektów sportowych,
  • usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta.

Niestety z respektowaniem tych obowiązków bywa różnie. Bardzo często na ulicach naszego miasta spotkać można właściciela z pupilem na placu zabaw. Nie rzadko też psy załatwiają swoje potrzeby, a właściciel po nim nie sprząta.

– W Stalowej Woli jest za mało koszy na tego typu odpadki – skarży się mieszkanka – zawsze mam przy sobie woreczki i sprzątam po moim psie, ale powinno być więcej koszy.

Ustawa o ochronie zwierząt zabrania również puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi – np. nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii !

Pamiętajmy, że zwierzęta należy traktować w sposób humanitarny. To świadczy o naszym człowieczeństwie..

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021