W Stalowej Woli

Masz psa? Musisz za niego płacić

Masz psa? Musisz za niego płacić

Średnio rocznie około 800 właścicieli psów w Stalowej Woli płaci opłatę za swojego pupila. A ile jest czworonogów w mieście? Z pewnością dużo więcej.

Jest to opłata lokalna, wprowadzona przez Radę Miasta i obowiązuje wszystkich właścicieli  czworonogów. Jeśli ktoś ma jednego psa, to płaci 40 zł, a za każdego kolejnego 28 zł. W ostatnim czasie mieszkańcy miasta otrzymali informację o stawkach podatku, była tam także i adnotacja o tej opłacie.

Jednakże nie wszyscy mają obowiązek płacić tę opłatę. Zwolnione są z niej osoby: które mają znaczny stopień niepełnosprawności (za 1 psa); osoby, które ukończyły 65 lat i same prowadzą gospodarstwo domowe; ci , którzy mają gospodarstwo rolne, a pies pilnuje gospodarstwa (za 2 psy).

Wszyscy mieszkańcy otrzymują informację o tym, że opłata za psa jest obowiązkowa. I jeśli ktoś ma czworonoga jest zobligowany do jej uiszczenia.  Jednakże urząd nie ma możliwości wezwania do zapłaty właścicieli, gdyż nie ma informacji o tym, kto ma czworonoga.

Nie ma instytucji, która prowadziłaby taką ewidencję. Weterynarze też nie mogą takich informacji przekazywać, gdyż obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych.  Nieraz urząd ma informacje od innych mieszkańców, że ktoś ma psa, a może za niego nie płacić. Wtedy tak osoba jest wzywana i musi pisemnie oświadczyć, pod odpowiedzialnością karną, czy ma czworonoga.
Warto jeszcze zaznaczyć, że opłata za psa obowiązuje wszystkich właścicieli, nie ma znaczenia to, czy ktoś mieszka w bloku czy w domku jednorodzinnym.

Joanna Piechuta  

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021