kultura i rozrywka

Matejko, Michałowski, Chełmoński…

Matejko, Michałowski, Chełmoński…

MATEJKO, MICHAŁOWSKI, CHEŁMOŃSKI, PANKIEWICZ, WYCZÓŁKOWSKI … NA WYSTAWIE W MUZEUM.

11 września w najbliższy piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa pn. Od Matejki do Utagawy. Rysunki i ryciny z kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Rysunki, akwarele, pastele i grafiki ze zbiorów muzealnych lubelskiej uczelni zostaną zaprezentowane z okazji otwarcia nowego gmachu Instytutu Inżynierii Środowiska KUL w Stalowej Woli.

Jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mało znanymi dziełami tak wybitnych artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz, Stanisław Noakowski, czy Leon Wyczółkowski. Dopełnieniem prezentacji jest wybór miedziorytów nowożytnych, sztychowanych m.in. przez Dominicusa Custosa, Willema Jacobsz. Delffa, Charlesa de La Haye i Claude’a Roya oraz japońskich drzeworytów barwnych m.in. Ichiyuusaiego (Utagawy) Kuniyoshiego i Hasuiego Kawase. Pokazywane na wystawie prace na papierze pochodzą z darów Księdza Prof. Władysława Smolenia, Olgi i Tadeusza Litawińskich, Krystyny Hartleb oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powołano do życia w 1918 r. w celu kształcenia i prowadzenia badań w duchu równowagi pomiędzy nauką i wiarą. Ważną rolę w tym procesie przewidziano dla uniwersyteckich zbiorów sztuki. Ich początki przypadają na rok 1932, kiedy to ksiądz kanonik Jan Władziński (1861-1935), znany w środowisku lubelskim patriota, społecznik, a także „skrzętny zbieracz pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”, ofiarował lubelskiej uczelni swoją bogatą kolekcję. Obok obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego znalazły się w niej przedmioty o charakterze sentymentalno-patriotycznym, numizmaty i militaria, a nawet osobliwe twory natury. Początkowo muzealia rozlokowane zostały „w przygodnych szafach, komodach i gablotach, a w przyszłości otrzymać miały stosowne urządzenia muzealne”.

Czas pomyślnego rozwoju Muzeum zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej. W grudniu 1939 r. zbiory zostały zajęte przez Niemców i – jak się wydaje – bezpowrotnie utracone.
W odradzającym się po wojnie Uniwersytecie nie zapomniano jednak o przedwojennych tradycjach muzealnych. Dzięki zaangażowaniu władz uczelni oraz niezwykłej ofiarności instytucji kościelnych i osób prywatnych na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat udało się zgromadzić w KUL przeszło 1700 obiektów.

Zbiory zorganizowane zostały według zasad i standardów muzealnych, jednak ich nadrzędnym zadaniem jest pełnienie roli warsztatu dydaktyczno-badawczego, w którym pracownicy naukowi prowadzą laboratoryjne i ćwiczeniowe zajęcia ze studentami historii sztuki z zakresu konserwacji, muzealnictwa, inwentaryzacji i ochrony zabytków. Dzięki owocnej współpracy z muzeami bogate zbiory sztuki KUL mogą być prezentowane szerokiej publiczności.

dr Krzysztof Przylicki
kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2015 r. w stalowowolskim budynku Instytutu Inżynierii Środowiska KUL
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli ekspozycja będzie dostępna od 11 września.
Kurator wystawy: dr Krzysztof Przylicki, kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021