W Stalowej Woli

Mediator i spór zbiorowy w dawnej „Sprężynowni”

Mediator i spór zbiorowy w dawnej „Sprężynowni”

Brak premii,  źle naliczane urlopy, brak podwyżek, mimo że firma ma zysk. Taka sytuacja jest w spółce Axtone w Stalowej Woli. To dawny HSW Zakład Sprężynownia. W obronie pracowników wystąpili związkowcy. Obecnie w zakładzie jest spór zbiorowy z pracodawcą.  Jest tam zatrudnione 104 osoby.

O sytuacji w tej firmie powiedział Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSSZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Przypomniał, że ten zakład zawsze był dobrym zakładem przynoszącym zyski. Pracownicy zawsze byli zadowoleni z efektów swojej pracy, mieli co roku podwyżki, zawsze była premia, nagrody świąteczne.
Warto przypomnieć, że HSW Zakład Sprężynownia został kupiony przez spółkę Axtone w 2014 roku, której właścicielem jest niemiecki fundusz inwestycyjny.

– Fundusz niestety nie patrzy na to, że jest duży zysk, którym trzeba się podzielić się z pracownikiem, tylko patrzy żeby wyciągnąć maksymalnie, jak najwięcej pieniędzy dla siebie, a następnie sprzedać zakład branżowemu inwestorowi i zarobić na tym – mówi Szostak. Wyjaśnia, że w związku z powyższym w tamtym roku pracownicy po raz pierwszy nie otrzymali podwyżek, premii przez cały rok, a także premii świątecznej, co zawsze było normalnością. A zyski były cały czas, pomimo zadłużeń bankowych, które musieli spłacać. Tak samo w tym roku, założenia na sprzedaż są bardzo duże.
– Rozpoczęliśmy rozmowy o podwyżkach. Jednakże daleko jesteśmy  od siebie, jeśli chodzi o propozycje podwyżek. W tej chwili jesteśmy po podpisaniu protokołu rozbieżności. Oczywiście weszliśmy w spór zbiorowy – mówi przewodniczący.
Jak zaznacza związki będą szły na „wytrzymałość”, jednak zgodnie z prawem i maksymalnie będą prawo wykorzystywać. Z przepisów o sporach  zbiorowych wynika, że muszą zostać podjęte mediacje, żeby w dalszej kolejności pracownicy mogli kierować ostrzejsze  roszczenia i podejmować działania.
– Prawa nie będziemy łamać, ale będziemy z niego do bólu korzystać – zapewnia Szostak. Ponadto związki, sytuacją w zakładzie zainteresowały Państwową Inspekcję Pracy, gdyż dochodzi tam różnych uchybień, np. źle są naliczane jubileusze, odprawy, urlop, a ponadto warunki bhp się pogarszają.

Dziś związkowcy, mieli ustalać mediatora, który pomoże im dojść do porozumienia.

Henryk Szostak podkreśla, że nie jest uprzedzony do inwestorów, którzy przychodzą z zagranicy i chcą w Polsce zarabiać, ale pracownicy tego państwa, też muszą mieć swoją godność i zarabiać tyle pieniędzy, ile wynika to z wyniku netto, jak również z kondycji finansowej zakładu.
– Pracownicy są zdeterminowani, byliśmy na kilku spotkaniach, powiedzieli, że nie popuszczą. Jeśli tak, to szykuje się nam poważny konflikt – mówi Szostek.

To nie jest nowoczesny zakład wymaga doinwestowania, ale fundusz inwestycyjny nie jest zainteresowany inwestowaniem. Była w nim robiona modernizacja, starych linii do zwijania sprężyn. Zostały kupione stare, ale niedrogie urządzenia. A tam, jak zauważa Szostak, trzeba zainwestować naprawdę duże pieniądze.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021