W Stalowej Woli

Mediator i spór zbiorowy w dawnej „Sprężynowni”

Mediator i spór zbiorowy w dawnej „Sprężynowni”

Brak premii,  źle naliczane urlopy, brak podwyżek, mimo że firma ma zysk. Taka sytuacja jest w spółce Axtone w Stalowej Woli. To dawny HSW Zakład Sprężynownia. W obronie pracowników wystąpili związkowcy. Obecnie w zakładzie jest spór zbiorowy z pracodawcą.  Jest tam zatrudnione 104 osoby.

O sytuacji w tej firmie powiedział Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSSZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Przypomniał, że ten zakład zawsze był dobrym zakładem przynoszącym zyski. Pracownicy zawsze byli zadowoleni z efektów swojej pracy, mieli co roku podwyżki, zawsze była premia, nagrody świąteczne.
Warto przypomnieć, że HSW Zakład Sprężynownia został kupiony przez spółkę Axtone w 2014 roku, której właścicielem jest niemiecki fundusz inwestycyjny.

– Fundusz niestety nie patrzy na to, że jest duży zysk, którym trzeba się podzielić się z pracownikiem, tylko patrzy żeby wyciągnąć maksymalnie, jak najwięcej pieniędzy dla siebie, a następnie sprzedać zakład branżowemu inwestorowi i zarobić na tym – mówi Szostak. Wyjaśnia, że w związku z powyższym w tamtym roku pracownicy po raz pierwszy nie otrzymali podwyżek, premii przez cały rok, a także premii świątecznej, co zawsze było normalnością. A zyski były cały czas, pomimo zadłużeń bankowych, które musieli spłacać. Tak samo w tym roku, założenia na sprzedaż są bardzo duże.
– Rozpoczęliśmy rozmowy o podwyżkach. Jednakże daleko jesteśmy  od siebie, jeśli chodzi o propozycje podwyżek. W tej chwili jesteśmy po podpisaniu protokołu rozbieżności. Oczywiście weszliśmy w spór zbiorowy – mówi przewodniczący.
Jak zaznacza związki będą szły na „wytrzymałość”, jednak zgodnie z prawem i maksymalnie będą prawo wykorzystywać. Z przepisów o sporach  zbiorowych wynika, że muszą zostać podjęte mediacje, żeby w dalszej kolejności pracownicy mogli kierować ostrzejsze  roszczenia i podejmować działania.
– Prawa nie będziemy łamać, ale będziemy z niego do bólu korzystać – zapewnia Szostak. Ponadto związki, sytuacją w zakładzie zainteresowały Państwową Inspekcję Pracy, gdyż dochodzi tam różnych uchybień, np. źle są naliczane jubileusze, odprawy, urlop, a ponadto warunki bhp się pogarszają.

Dziś związkowcy, mieli ustalać mediatora, który pomoże im dojść do porozumienia.

Henryk Szostak podkreśla, że nie jest uprzedzony do inwestorów, którzy przychodzą z zagranicy i chcą w Polsce zarabiać, ale pracownicy tego państwa, też muszą mieć swoją godność i zarabiać tyle pieniędzy, ile wynika to z wyniku netto, jak również z kondycji finansowej zakładu.
– Pracownicy są zdeterminowani, byliśmy na kilku spotkaniach, powiedzieli, że nie popuszczą. Jeśli tak, to szykuje się nam poważny konflikt – mówi Szostek.

To nie jest nowoczesny zakład wymaga doinwestowania, ale fundusz inwestycyjny nie jest zainteresowany inwestowaniem. Była w nim robiona modernizacja, starych linii do zwijania sprężyn. Zostały kupione stare, ale niedrogie urządzenia. A tam, jak zauważa Szostak, trzeba zainwestować naprawdę duże pieniądze.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021