W powiecie

Medycyna na Uniwersytecie Rzeszowskim

Medycyna na Uniwersytecie Rzeszowskim

Uniwersytet Rzeszowski wkrótce wzbogaci się o Zakład Nauk o Człowieku. Skanska kończy budowę obiektu, który będzie służył przyszłym studentom medycyny w Rzeszowie. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to blisko 23 mln zł brutto.

Miejsce kształcenia lekarzy

Zakład Nauk o Człowieku powstaje u zbiegu ulic Zenitowej i Leszka Czarnego, w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Warunkiem kształcenia przyszłych lekarzy jest odpowiednia baza dydaktyczno-badawcza i taką, na zlecenie Uniwersytetu Rzeszowskiego, realizuje Skanska. . – Budowa Zakładu Nauk o Człowieku to ważny krok do uruchomienia na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego – podkreśla Prorektor ds. rozwoju Dr hab. inż. Czesław Puchalski, prof. UR.

W Zakładzie Nauk o Człowieku uruchomione zostaną cztery jednostki: Anatomia Prawidłowa i Patologiczna Człowieka, Histologia z Embriologią oraz Medycyna Sądowa.

1

Obiekt w liczbach

Zakład Nauk o Człowieku jest budynkiem z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Powstał na działce o powierzchni 0,65 hektara.
– Kubatura obiektu to14 tys. m³, a powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2,3 tys. m² – mówi Andrzej Janora, Menadżer Projektu, Skanska. – Budynek ma prawie 14 m w najwyższym punkcie, 93 m długości i 15 m szerokości. Zakres prac, które wykonała Skanska, obejmuje także wyposażenie sal i laboratoriów dydaktycznych. Skanska jest także odpowiedzialna za zagospodarowanie terenu wokół obiektu.

Postęp prac

W chwili obecnej trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku oraz roboty drogowe i prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Powstają tu m.in. chodniki, trawniki, ławki i stojaki na rowery. – Trwa montaż wyposażenia stałego budynku czyli stołów sekcyjnych, stołów do analizy wycinków histopatologicznych oraz mebli ze stali nierdzewnej będących na wyposażeniu sal sekcyjnych i pomieszczeń pomocniczych. Instalujemy także wyposażenie łazienek – informuje Bartosz Ostrowski, Kierownik Budowy, Skanska. W całości wykończona jest już Aula wykładowa znajdująca się na parterze budynku oraz sala seminaryjna. – Przed nami dostawa i rozstawienie pozostałych mebli będących na wyposażeniu budynku – dodaje Bartosz Ostrowski. Prace potrwają do końca czerwca br.

2
Obiekty dla nauki i placówki badawcze

Od kilkudziesięciu lat Skanska jest jednym z głównych wykonawców inwestycji dla polskiego szkolnictwa i edukacji. Na swoim koncie firma ma kilkadziesiąt zrealizowanych projektów w tej branży, w tym ponad 30 dla szkolnictwa wyższego, a kolejne w budowie.
W oparciu o dużą wiedzę techniczną i doświadczenie inwestycje prowadzone przez firmę obejmują generalne wykonawstwo obiektów: od remontów i modernizacji po realizacje „pod klucz”, także z projektowaniem. Wykonane obiekty zapewniają profesjonalne warunki do nauki, pracy i badań naukowych zarówno dla uczniów, studentów, jak i kadry akademickiej. Tym samym pozwalają na poszerzenie oferty dydaktycznej szkół i uczelni oraz podniesienie poziomu kształcenia. Realizując projekty dla uczelni wyższych firma uczestniczy w ten sposób w budowie najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce przyczyniając się do rozwoju oświaty i kultury.
W tym sektorze budownictwa Skanska ma na swoim koncie realizację takich obiektów jak m.in. wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Muzyczna i Centrum Wykładowo-Kongresowe Politechniki Poznańskiej wraz z Aulą Magna oraz Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, budynki dydaktyczne dla Akademii Ekonomicznej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego, Dolnośląskiej Szkoły Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.

Skanska w regionie

Duże doświadczenie Skanska w budownictwie obiektów edukacyjnych umożliwiło firmie zrealizowanie potężnego kompleksu dla Uniwersytetu Rzeszowskiego – Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej i Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. W ramach inwestycji powstał czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” i budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Kompleks mieści nowoczesne laboratoria, w których są prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie, a które do tej pory nie były realizowane na Podkarpaciu.

Kolejne rzeszowskie inwestycje to Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska, Zespół Laboratoriów dla Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz Regionalne Centrum Dydaktyczno- Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej.

Wśród pozostałych realizacji Skanska na Podkarpaciu wymienić można m.in. okrągłą kładkę dla pieszych, aleję Rejtana i Most Narutowicza w Rzeszowie, przebudowany Oddział Położniczy i Neonatologiczny oraz blok porodowy Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli oraz inwestycje w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka (terminal pasażerski, płyta postojowa, płaszczyzna do odladzania samolotów, oraz wieża kontroli ruchu lotniczego dla Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej. Aktualnie poza przebudową drogi startowej Skanska buduje także drogę północną).

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021