wydarzenia

Metody FUT i FUE w transplantacji włosów – czym się różnią

Metody FUT i FUE w transplantacji włosów – czym się różnią

Korzyści płynące z zabiegu przeszczepu włosów to nie tylko poprawa wyglądu, ale również wzrost pewności siebie i polepszenie samopoczucia. Nowoczesne metody transplantacji włosów są alternatywą dla różnego rodzaju suplementów diety i preparatów na porost włosów, które nie zawsze spełniają swoją funkcję. Przeszczep włosów jest nierzadko jedynym słusznym wyjściem dla osób, które odczuwają dyskomfort z powodu nadmiernego wypadania włosów.

Łysienie jest wynikiem choroby, której przebieg związany jest z zanikaniem wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Długie i gęste włosy wypadają, a na ich miejsce pojawiają się cienkie, pozbawione blasku i pigmentu, krótkie włosy. Szacuje się, iż za około 95% wszystkich przypadków łysienia odpowiada łysienie androgenowe. Chorzy wykazują zwiększoną wrażliwość na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Pod wpływem obecności hormonu w organizmie uruchamiane są procesy odpowiedzialne ze niszczenie cebulki włosa. Mieszek włosowy ulega zmniejszeniu i wytwarza coraz słabsze włosy, w rezultacie czego dochodzi do łysienia.

Łysienie jest problemem powszechnym. Okazuje się, że co trzeci mężczyzna między 25. a 40. rokiem życia cierpi z powodu łysienia androgennego, a po pięćdziesiątce schorzenie dotyka już co drugiego pana. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu choroby sątendencje genetyczne, wiek oraz androgeny.

Współcześnie stosuje się wiele preparatów i witamin, które mają stymulować porost włosów, jednak nie zawsze ich stosowanie przynosi oczekiwane rezultaty. Pacjenci coraz częściej decydują się na zabieg transplantacji włosów. To jedyna w pełni skuteczna i przynosząca spektakularne efekty metoda walki z łysieniem. Zabieg przeszczepu włosów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a sama transplantacja polega na pobraniu włosów od pacjenta ze strefy dawczej i przeszczepieniu ich do strefy biorczej, czyli miejsca, w którym włosy uległy przerzedzeniu.

Przebieg zabiegu transplantacji włosów

Najczęściej zabieg transplantacji włosów wykonuje się metodami FUT i FUE. Różnica polega głównie na sposobie i miejscu pobrania materiału do przeszczepu. FUT (ang. Follicular Unit Transplantation) to podstawowa i klasyczna metoda transplantacji, polecana szczególnie pacjentom, którzy oczekują od zabiegu rezultatów w postaci gęstego, bujnego owłosienia i nie przeszkadza im obecność blizny pozabiegowej. Sam zabieg polega na wycięciu paska owłosionej skóry z tylnej oraz bocznej części głowy. Długość oraz szerokość obszaru dawczego jest uzależniona od liczby pojedynczych wszczepów nazywanych graftami, które lekarz zamierza pozyskać. Najczęściej praktykuje się wycięcie paska skóry o długości kilku centymetrów oraz szerokości około 1-1,5 centymetra. Miejsce po pobraniu materiału do przeszczepu jest zszywane szwami chirurgicznymi po złączeniu. Uzyskany pasek skóry przekazywany jest do dalszego przygotowania i poddawany krojeniu na milimetrowe przeszczepy włosów mieszkowych zawierające kilka włosów. Następnym krokiem jest wykonanie otworów do transplantacji w miejscu łysiny, w które wprowadza się wcześniej przygotowane transplanty.

Metoda FUE (ang. Follicular Units Extraction) polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych, bez wycinania pasków skóry. Po zabiegu pozostają mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem blizny, a sama procedura jest bardziej czasochłonna niż w przypadku klasycznej metody FUT. Technika transplantacji włosów FUE (www.tourmedica.pl/blog/transplantacja-wlosow-metoda-fue) polega na przeszczepieniu wszystkich struktur włosa, w tym także odpowiedzialnych za jego wzrost komórek macierzystych. W przeciwieństwie transplantacji metodą FUT, przed zabiegiem konieczne jest dokładne ogolenie skóry głowy. Podczas jednego zabiegu można pobrać maksymalnie 3000 pojedynczych graftów. Metodę FUE stosuje się przede wszystkim w korekcji niewielkich ubytków owłosienia, gdyż obszar biorczy po zabiegu transplantacji w przypadku większych braków pozostawałby zbyt rzadki. Zaletą techniki jest niska inwazyjność oraz brak blizny pozabiegowej, jednak sam zabieg jest o wiele droższy niż w przypadku FUT.

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w wydarzenia

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021