W Stalowej Woli

Miasto będzie mieć prawdziwy plac miejski

Miasto będzie mieć prawdziwy plac miejski

Rewitalizacja os. Fabrycznego w Stalowej Woli zaczyna nabierać tempa. – Dziś został ogłoszony konkurs na rewitalizację placu Piłsudskiego wraz z terenami  przyległymi – zakomunikował prezydent Lucjusz Nadbereżny podczas konferencji prasowej. Łączny koszt przebudowy tego miejsca, to 10 mln zł.

Jak wyjaśniał prezydent jest to konkurs architektoniczny, który jest jednocześnie zamówieniem publicznym, co oznacza, że pracownia która go wygra będzie miała za zadanie wykonać całościowy projekt techniczny, uzyskać wszelkie wymagane pozwolenia na realizacje tego przedsięwzięcia.
W pierwszym etapie będzie rewitalizowany obszar od zaplecza Miejskiego Domu Kultury, czyli od ulicy Dmowskiego, poprzez deptak zieleni, przy MDK, teren zielny który graniczy z placem komendy policji, zieleń wzdłuż torów kolejowych, aż do obecnej kładki.

– To, co w moich założeniach od samego początku było najbardziej istotne, to kwestia zmiany placu Piłsudskiego, nie tylko pod względem estetycznym, a obecnie to miejsce fatalnie wygląda, ale także pod względem jego funkcji, aby nabrało charakteru prawdziwego placu miejskiego – zaznaczał prezydent Nadbereżny.
Dlatego też, aby tak się stało plac nie może być, jak to jest obecnie, przedzielony ulicą. Zatem jednym z wymogów architektonicznych dla rewitalizacji placu Piłsudskiego, jest wykonanie nowego układu komunikacyjnego, który zakłada zmianę przebiegu ul. 1 Sierpnia.
Według założeń droga ta ma być poprowadzona wzdłuż ogrodzenia komendy policji, a następnie wzdłuż torów kolejowych i na wysokości kładki będzie skręcać i zostanie poprowadzona do obecnego przebiegu. Komunikacja ta musi być spójna z poziomym przejściem przez tory, które ma być wybudowane do końca maja. Ponadto w planach są parkingi, a na obszarach zielonych miejsca do wypoczynku i rekreacji.

Zatem teren, który jest na wysokości budynku Metalowca, pomiędzy domem kultury, a terenami zielonymi przy blokach będzie tworzył cały duży reprezentacyjny miejski plac.
To pozwoli nam to na stworzenie prawdziwego placu miejskiego, o wielu funkcjach – wyjaśniał prezydent.

Architekci którzy będą brać udział w tym konkursie muszą wskazać całościową wizję tego terenu spójną architektonicznie oraz historycznie dla całego os. Fabrycznego. Ponadto plan ten musi być spójny z przygotowanym już projektem rewitalizacji domu kultury.
Projekt ma też uwzględniać możliwość usytuowania fontanny, a także wskazać miejsce upamiętnienia Józefa Piłsudskiego, którego imię nosi ten plac, jak również miejsca, w których będą lokale restauracyjne, gastronomiczne czy też małe rzemiosło.
Całość wykonania tego projektu będzie kosztować 10 mln zł. Zostanie to sfinansowane ze środków, które Stalowa Wola otrzymała z ministerialnego projektu modelowej rewitalizacji miasta.
Zainteresowane biura mają 10 dni na złożenie swoich ofert. Natomiast już złożenie prac powinno nastąpić do 16 maja. Zespół, który wygra konkurs do końca listopada będzie zobowiązany do przedstawienia pełnej dokumentacji. Zaś już konkretne prace modernizacyjne mają się rozpocząć w przyszłym roku.
Obecnie trwają także prace projektowe w ramach rewitalizacji os. Fabrycznego, dotyczące terenu zielonego od ul. Dmowskiego do ul. Niezłomnych. Opracowują go krakowscy architekci wspólnie ze studentami.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021