W Stalowej Woli

Miasto buduje bloki dla mieszkańców

Miasto buduje bloki dla mieszkańców

Już w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa, najprawdopodobniej dwóch bloków komunalnych czynszowych, w których będzie około 104 mieszkań. Obiekty te powstaną przy ul. Orzeszkowej w Stalowej Woli. Miasto będzie czwartym samorządem w Polsce, które wychodzi z taką propozycją do mieszkańców. Do 15 listopada trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.
Jest to Stalowowolski Program Budownictwa Wielorodzinnego „Z Perspektywą w Stalowej Woli”. Szczegóły dotyczące tego programu są na stronie internetowej www.perspektywa.stalowawola.pl.

Zgodnie z moją deklaracją z programu samorządowego już w przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę mieszkań komunalnych czynszowych opartych o zasadę tworzenia dobrej perspektywy do życia w Stalowej Woli. Jest już przygotowana koncepcja architektoniczna tych bloków. Chcemy dokonać konsultacji społecznej z osobami, które są zainteresowane udziałem w tym programie, aby wybrać najbardziej optymalne powierzchnie, rozkład pomieszczeń. Stworzyliśmy stronę internetową, która pozwoli zebrać ankiety od osób zainteresowanych. Konsultacje te, potrwają do 15 listopada – mówi Lucjan Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Jak dodaje koszt budowy jednego bloku wg kosztorysu ma się zamykać w kwocie niecałych 6 mln zł. – Natomiast po przetargu liczmy, że będzie to 4 – 4,5 mln zł. Zaś jeśli chodzi o źródło finansowania będzie to emisja obligacji miasta Stalowa Wola. Uważam, że jest to kwestia obligacji na przyszłość, zainwestowania w rozwój miasta – stwierdza prezydent.
W założeniach koncepcyjnych mają być to nowoczesne bloki, wpisujące się architekturą w otoczenie. Budynki będą w całości podpiwniczone, ciepło będzie dostarczane przez PEC, natomiast nie będą miały podłączenia do instalacji gazowej. Mieszkania będą mieć różny metraż od małych około 20 metrowych, poprzez te najbardziej chodliwe 50 – kilkumetrowe po duże dla wielodzietnych rodzin, a także lokale z andresolą. W planach są też mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych, te lokale będą mieć wejście nie przez klatkę schodową, ale bezpośrednio z zewnątrz.

Jak dodaje Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta, pierwszeństwo w zasiedlaniu tych bloków będą mieć dotychczasowi najemcy lokali komunalnych oraz ci, którzy są na liście mieszkaniowej gminy Stalowa Wola, a ta obecnie liczy około 150 osób.
Z pewnością część z tych osób będzie mogło wziąć udział w tym programie, gdyż mają możliwość spłaty raty czynszowej. Jest już przygotowana wstępna punktacja, na podstawie której będą kwalifikowane osoby do otrzymania takiego mieszkania – mówi Weber. Wnioski o przyznanie lokalu będzie opiniować komisja mieszkaniowa, a ostateczną decyzję o jego przyznaniu będzie podejmował prezydent.
Każdy, kto otrzyma mieszkanie będzie musiał wpłacić kaucję zabezpieczającą, której wysokość zostanie ustalona, będzie to 5 lub 10 proc. wartości mieszkania.
Ponadto, każdy będzie musiał miesięcznie wpłacać ratę czynszy, która będzie uzależniona od metrażu czyli około 500 – 800 zł. Kwota ta nie będzie powiększana o odsetki kapitałowe. Po 20 latach regularnego spłacania lokale przejdą na własność mieszkańców.

03_54m2

 

gal_02

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021