W Stalowej Woli

Miasto dokłada 300 tys. zł do Miejskiego Zakładu Budynków

Miasto dokłada 300 tys. zł do Miejskiego Zakładu Budynków

O 600 nowych udziałów po 500 zł każdy, radni miejscy mają dokapitalizować Miejski Zakład Budynków w Stalowej Woli. Decyzję tę będą podejmować na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Kapitał zakładowy spółki ma być podwyższony z dotychczasowej kwoty 760 tys. zł do 1,060 mln zł poprzez ustanowienie nowych udziałów o łącznej wartości 300 tys. zł, sumę tę pokryje miasto. Jest to pierwsze dokapitalizowanie przez gminę od momentu utworzenia tej spółki.
Dokapitalizowanie zakładu wynika z tego, że musi on uregulować koszty odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądowym w 2014 r. Chodzi o śmiertelny wypadek przy pracy, do którego doszło w 2009 roku.
MZB ubiegły rok zamknął stratą w wysokości nieco ponad 300 tys. zł. By wypłacić odszkodowanie spółka zaciągnęła pożyczkę od Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, którą spłaca w ratach. Ponadto w tym roku czeka spółkę kolejny wydatek – wypłata odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych, na co pójdzie 185 tys. zł.
W tym roku zakład przeszedł restrukturyzację. Zostały zlikwidowane stanowiska dyrektorskie, obecny prezes kieruje firmą jednoosobowo, ponadto podjęto działania optymalizujące wydatki, ograniczono liczbę usług na rzecz wspólnot zlecanych na zewnątrz. W siedzibie spółki został przeprowadzony remont, który nie był robiony od 15 lat, głównie na parterze, ale zostało też zrobionych wiele innych drobnych prac poprawiających komfort pracowników i klientów. Koszt tej inwestycji to około 60 tys. zł. Jak zaznacza Tomasz Gunia, prezes MZB, spółka ta od początku istnienia czyli od 2000 r. nie była dokapitalizowywana, ponadto nie miała w tym czasie żadnych inwestycji na rzecz samej siebie, nie było remontów, zakupu nowego sprzętu, wyposażenia. Administrowała tylko objętym majątkiem.
Warto jeszcze wspomnieć, że w tym roku MZB rozpoczęła proces modernizacji miejskich pergoli śmietnikowych. Są remontowane, modernizowane i zamykane, by mogli z nich korzystać tylko członkowie danych wspólnot. Miejsca te są także sprzątane w środku i na zewnątrz dwa razy w tygodniu przez pracowników MZB.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021