W Stalowej Woli

Miasto dokłada 300 tys. zł do Miejskiego Zakładu Budynków

Miasto dokłada 300 tys. zł do Miejskiego Zakładu Budynków

O 600 nowych udziałów po 500 zł każdy, radni miejscy mają dokapitalizować Miejski Zakład Budynków w Stalowej Woli. Decyzję tę będą podejmować na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Kapitał zakładowy spółki ma być podwyższony z dotychczasowej kwoty 760 tys. zł do 1,060 mln zł poprzez ustanowienie nowych udziałów o łącznej wartości 300 tys. zł, sumę tę pokryje miasto. Jest to pierwsze dokapitalizowanie przez gminę od momentu utworzenia tej spółki.
Dokapitalizowanie zakładu wynika z tego, że musi on uregulować koszty odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądowym w 2014 r. Chodzi o śmiertelny wypadek przy pracy, do którego doszło w 2009 roku.
MZB ubiegły rok zamknął stratą w wysokości nieco ponad 300 tys. zł. By wypłacić odszkodowanie spółka zaciągnęła pożyczkę od Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, którą spłaca w ratach. Ponadto w tym roku czeka spółkę kolejny wydatek – wypłata odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych, na co pójdzie 185 tys. zł.
W tym roku zakład przeszedł restrukturyzację. Zostały zlikwidowane stanowiska dyrektorskie, obecny prezes kieruje firmą jednoosobowo, ponadto podjęto działania optymalizujące wydatki, ograniczono liczbę usług na rzecz wspólnot zlecanych na zewnątrz. W siedzibie spółki został przeprowadzony remont, który nie był robiony od 15 lat, głównie na parterze, ale zostało też zrobionych wiele innych drobnych prac poprawiających komfort pracowników i klientów. Koszt tej inwestycji to około 60 tys. zł. Jak zaznacza Tomasz Gunia, prezes MZB, spółka ta od początku istnienia czyli od 2000 r. nie była dokapitalizowywana, ponadto nie miała w tym czasie żadnych inwestycji na rzecz samej siebie, nie było remontów, zakupu nowego sprzętu, wyposażenia. Administrowała tylko objętym majątkiem.
Warto jeszcze wspomnieć, że w tym roku MZB rozpoczęła proces modernizacji miejskich pergoli śmietnikowych. Są remontowane, modernizowane i zamykane, by mogli z nich korzystać tylko członkowie danych wspólnot. Miejsca te są także sprzątane w środku i na zewnątrz dwa razy w tygodniu przez pracowników MZB.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021