W Stalowej Woli

Miasto jeszcze w tym roku, weźmie 10 mln kredytu

Miasto jeszcze w tym roku, weźmie 10 mln kredytu

10 mln zł kredytu jeszcze w tym roku zaciągnie gmina Stalowa Wola. Przetarg na wyłonienie instytucji, która będzie świadczyć tę usługę został już ogłoszony.

Pod koniec września radni miejscy podjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego. Będzie on przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Spłata kredytu nastąpi z wpływów z podatku od nieruchomości i będzie regulowana przez trzy lata. W 2017 r. zostanie spłacone 400 tys. zł, w 2021r. – 3,341 mln zł, a w 2022 r. – 6,259 mln zł.
Zainteresowani udzieleniem miastu kredytu mają czas do 27 listopada na składanie ofert.

Jak zaznacza Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, jest to kredyt tylko i wyłącznie na pokrycie spłaty kredytów z poprzednich lat.

– My nie zaciągamy kredytu na bieżące wydatki, to nie jest sytuacja, że brakuje nam środków, tylko i wyłącznie zaciągamy go na pokrycie długów z poprzednich lat. Budżet jest zbilansowany. Uchwaliliśmy budżet bez deficytu i tego się trzymamy. Nie jest to nowa sytuacja, tylko konsekwencja uchwalenia w styczniu budżetu, który zakładał pokrycie długu zaciągnięciem kredytu. Niestety jest to łatanie dziury, ale w krótkim okresie czasu nie da się dokonać naprawy tych naszych finansów publicznych. Jedyne co możemy zrobić, to nie zaciągać kredytów na bieżącą działalność czyli nie powiększać tego zadłużenie, i to się dzieje. Zadłużenie Stalowej Woli zostało zatrzymane – wyjaśnia prezydent.

Dodaje, że taka sytuacja w budżecie powtarza się już kolejny rok, kiedy jest zaciągany kredyt na pokrycie wcześniejszych zobowiązań. To jest mechanizm, który funkcjonował w poprzednich latach i teraz jest kontynuowany. Wcześniej kredyt były zaciągany w wyższej kwocie, ale zawsze w tym kredycie 10 mln zł było przeznaczone na spłatę poprzednich. Jeśli chodzi o zaciągnięte już kredyty przez miasto, to kwota ta wynosi 72 mln zł. Łączny koszt obsługi tego zadłużenia w budżecie miasta kosztuje podatnika 3,5 mln zł. – Jest to zadłużenie, które zostało wygenerowane w ostatnich kadencjach mojego poprzednika. Tylko na przestrzeni 4 ostatnich lat poprzedniej kadencji zostały zaciągnięte kredyty na kwotę 40 mln zł – stwierdza Nadbereżny. Dodaje, że poziom zadłużenia będzie utrzymany, ponieważ 10 mln zł zostanie spłacone i tyle samo zostanie zaciągnięte.

Joanna Piechuta

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021