W Stalowej Woli

Miasto jeszcze w tym roku, weźmie 10 mln kredytu

Miasto jeszcze w tym roku, weźmie 10 mln kredytu

10 mln zł kredytu jeszcze w tym roku zaciągnie gmina Stalowa Wola. Przetarg na wyłonienie instytucji, która będzie świadczyć tę usługę został już ogłoszony.

Pod koniec września radni miejscy podjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego. Będzie on przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Spłata kredytu nastąpi z wpływów z podatku od nieruchomości i będzie regulowana przez trzy lata. W 2017 r. zostanie spłacone 400 tys. zł, w 2021r. – 3,341 mln zł, a w 2022 r. – 6,259 mln zł.
Zainteresowani udzieleniem miastu kredytu mają czas do 27 listopada na składanie ofert.

Jak zaznacza Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, jest to kredyt tylko i wyłącznie na pokrycie spłaty kredytów z poprzednich lat.

– My nie zaciągamy kredytu na bieżące wydatki, to nie jest sytuacja, że brakuje nam środków, tylko i wyłącznie zaciągamy go na pokrycie długów z poprzednich lat. Budżet jest zbilansowany. Uchwaliliśmy budżet bez deficytu i tego się trzymamy. Nie jest to nowa sytuacja, tylko konsekwencja uchwalenia w styczniu budżetu, który zakładał pokrycie długu zaciągnięciem kredytu. Niestety jest to łatanie dziury, ale w krótkim okresie czasu nie da się dokonać naprawy tych naszych finansów publicznych. Jedyne co możemy zrobić, to nie zaciągać kredytów na bieżącą działalność czyli nie powiększać tego zadłużenie, i to się dzieje. Zadłużenie Stalowej Woli zostało zatrzymane – wyjaśnia prezydent.

Dodaje, że taka sytuacja w budżecie powtarza się już kolejny rok, kiedy jest zaciągany kredyt na pokrycie wcześniejszych zobowiązań. To jest mechanizm, który funkcjonował w poprzednich latach i teraz jest kontynuowany. Wcześniej kredyt były zaciągany w wyższej kwocie, ale zawsze w tym kredycie 10 mln zł było przeznaczone na spłatę poprzednich. Jeśli chodzi o zaciągnięte już kredyty przez miasto, to kwota ta wynosi 72 mln zł. Łączny koszt obsługi tego zadłużenia w budżecie miasta kosztuje podatnika 3,5 mln zł. – Jest to zadłużenie, które zostało wygenerowane w ostatnich kadencjach mojego poprzednika. Tylko na przestrzeni 4 ostatnich lat poprzedniej kadencji zostały zaciągnięte kredyty na kwotę 40 mln zł – stwierdza Nadbereżny. Dodaje, że poziom zadłużenia będzie utrzymany, ponieważ 10 mln zł zostanie spłacone i tyle samo zostanie zaciągnięte.

Joanna Piechuta

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021