W Stalowej Woli

Miasto nie rezygnuje z programu Mieszkanie Plus

Miasto nie rezygnuje z programu Mieszkanie Plus

Uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia Stalowej Woli do programu Mieszkanie Plus podjęli radni podczas ostatniej sesji rady miasta. Kolejne bloki komunalne mają powstać przy ul. Leśnej.  Zostały już wyznaczone działki, na których zostaną zbudowane.

Uchwała ta jedynie  informuje, wyznacza kierunki i wskazuje na przyszłe tworzenie podmiotu do realizacji tego zadania z udziałem mienia gminnego. Po jej przyjęciu władze miasta będą mogły podjąć właściwe czynności organizacyjne. Natomiast ostateczną decyzję o przystąpieniu samorządu  do podmiotu realizującego budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, podejmie rada w drodze osobnej uchwały.

Miasto już buduje dwa bloki komunalne czynszowe przy ul. Orzeszkowej, początkowo ta inwestycja ta miała być realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus. Miasto jednak wycofało się z tego projektu, ze względu na niekorzystne warunki finansowe dla przyszłych najemców. Dlatego też budynki te powstają w ramach programu samorządowego.

Teraz gmina ponownie chce przystąpić do tego programu i budować kolejne bloki. Zostały już wytypowane dwie sąsiadujące ze sobą działki przy ul. Leśnej na os. Śródmieście.  Grunty te są niezabudowane, mają dostęp do dróg publicznych. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są to tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługową. Wznoszone na nich budynki nie mogą mieć więcej niż 5 kondygnacji nadziemnych.

Program Mieszkanie Plus przewiduje powołanie spółki celowej. Jej udziałowcami będą fundusz mieszkaniowy i gmina Stalowa Wola. Inwestycja zostanie zrealizowana przez spółkę, do której samorząd wniesie wkład niepieniężny w postaci prawa własności działek.  W najbliższym czasie urząd miasta poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej będzie poszukiwał partnera do tej spółki, który będzie większościowym udziałowcem.

– Ta spółka będzie realizować całość inwestycji, to ona wcześniej przedstawi i zaproponuje rozwiązania architektoniczne. Spółka będzie udostępniać te mieszkania na zasadzie wynajmu z opcją dojścia do własności. Kwestie przydziału, realizacji inwestycji, finansowania będą po stronie partnera – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Wyjaśnia, że spłata wartości wniesionego mienia przez miasto nastąpi, albo na zasadzie spłaty pieniężnej, albo poprzez przekazanie na majątek miasta danej liczby mieszkań, które będą równowartością wniesionego wkładu.
W sierpniu ma nastąpić wyłonienie partnera i podpisanie wstępnej umowy inwestycyjnej. Natomiast już budowa nowych mieszkań ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021