W Stalowej Woli

Miasto nie rezygnuje z programu Mieszkanie Plus

Miasto nie rezygnuje z programu Mieszkanie Plus

Uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia Stalowej Woli do programu Mieszkanie Plus podjęli radni podczas ostatniej sesji rady miasta. Kolejne bloki komunalne mają powstać przy ul. Leśnej.  Zostały już wyznaczone działki, na których zostaną zbudowane.

Uchwała ta jedynie  informuje, wyznacza kierunki i wskazuje na przyszłe tworzenie podmiotu do realizacji tego zadania z udziałem mienia gminnego. Po jej przyjęciu władze miasta będą mogły podjąć właściwe czynności organizacyjne. Natomiast ostateczną decyzję o przystąpieniu samorządu  do podmiotu realizującego budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, podejmie rada w drodze osobnej uchwały.

Miasto już buduje dwa bloki komunalne czynszowe przy ul. Orzeszkowej, początkowo ta inwestycja ta miała być realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus. Miasto jednak wycofało się z tego projektu, ze względu na niekorzystne warunki finansowe dla przyszłych najemców. Dlatego też budynki te powstają w ramach programu samorządowego.

Teraz gmina ponownie chce przystąpić do tego programu i budować kolejne bloki. Zostały już wytypowane dwie sąsiadujące ze sobą działki przy ul. Leśnej na os. Śródmieście.  Grunty te są niezabudowane, mają dostęp do dróg publicznych. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są to tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługową. Wznoszone na nich budynki nie mogą mieć więcej niż 5 kondygnacji nadziemnych.

Program Mieszkanie Plus przewiduje powołanie spółki celowej. Jej udziałowcami będą fundusz mieszkaniowy i gmina Stalowa Wola. Inwestycja zostanie zrealizowana przez spółkę, do której samorząd wniesie wkład niepieniężny w postaci prawa własności działek.  W najbliższym czasie urząd miasta poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej będzie poszukiwał partnera do tej spółki, który będzie większościowym udziałowcem.

– Ta spółka będzie realizować całość inwestycji, to ona wcześniej przedstawi i zaproponuje rozwiązania architektoniczne. Spółka będzie udostępniać te mieszkania na zasadzie wynajmu z opcją dojścia do własności. Kwestie przydziału, realizacji inwestycji, finansowania będą po stronie partnera – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Wyjaśnia, że spłata wartości wniesionego mienia przez miasto nastąpi, albo na zasadzie spłaty pieniężnej, albo poprzez przekazanie na majątek miasta danej liczby mieszkań, które będą równowartością wniesionego wkładu.
W sierpniu ma nastąpić wyłonienie partnera i podpisanie wstępnej umowy inwestycyjnej. Natomiast już budowa nowych mieszkań ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021