W Stalowej Woli

Miasto płaci, ale nie wymaga

Miasto płaci, ale nie wymaga

Gwiazdy większego i mniejszego formatu zapraszane są na różne imprezy do Stalowej Woli. Część z nich, jednak tak bardzo chroni swój wizerunek, że zabrania w ogóle fotografowania i filmowania swojej osoby i koncertu. A wielokrotnie są to wydarzenia publiczne, na których nie tylko fotoreporterzy, ale też widzowie chcą zrobić zdjęcia z koncertu. Takie sytuacje były chociażby ostatnio na Dniach Stalowej Woli i Nocy Muzeów. Wydarzenia te są organizowane z pieniędzy mieszkańców.  

Kategoryczny zakaz fotografowania

Media, które są oficjalnymi patronami wydarzeń relacjonują je, ale często w ostatniej chwili dowiadują się, że nie mogą zrobić fotoreportażu, a jeśli już, to materiał filmowy i zdjęciowy muszą wysłać do menadżera do autoryzacji. Natomiast, jeśli ktoś z widzów zrobi takie zdjęcie i opublikuje je na portalu społecznościowym może liczyć się z konsekwencjami.

Podczas ostatniej Nocy Muzeów na dziedzińcu Muzeum Regionalnego wystąpiła Anna Maria Jopek z zespołem oraz Hanna Banaszak. W przypadku pierwszej artystki był całkowity zakaz fotografowania, natomiast podczas koncertu Banaszak, krótkie materiały (30 sekund) mogły być robione, ale przed publikacją wysłane do autoryzacji. Zaś na koncercie Bajmu podczas Dni Stalowej Woli, nie można było filmować, a zdjęcia można było robić tylko, że z dużej odległości.  Takie warunki muzycy mieli zawarte w umowach z organizatorami.

Ale są też artyści, którzy nie robią najmniejszych problemów z uwiecznianiem swojego wizerunku przez media i widzów, jak np. zespół Big Cyc, Agnieszka Chylińska czy Anna Wyszkoni.
Trzeba też zauważyć, że fotoreporterzy przed sceną mogą przeszkadzać tak gwiazdom jak i publiczności, jednak w praktyce jest tak stosowane, że np. tylko podczas pierwszych dwóch, trzech utworów można filmować i robić zdjęcia. Wtedy każdy jest zadowolony.

Jakie umowy podpisują organizatorzy z  gwiazdami?    

Czy nie powinny być zatem w umowie zawarte właśnie takie zapisy, jeśli chodzi o publiczne imprezy miejskie? O to zapytaliśmy Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Stalowej Woli. Jak przyznaje problem jest mu znany, bo takie sytuacje miały miejsce chociażby podczas ostatnich Dni Stalowej Woli. – Zastanawiamy się nad tym, szukamy rozwiązań, klauzuli prawnej, tak aby w umowie znalazł się taki zapis, że na początku występu można filmować i robić zdjęcia. Niestety, mamy do czynienia, pozwolę sobie na prywatną opinię, ze zła praktyką  gwiazd, czy menadżerów, którzy za to odpowiadają. To tworzy zły klimat wokół gwiazdy, to się nazywa później „gwiazdorzeniem”. Te tegoroczne doświadczenia pokazują, że pojawiają się takie zastrzeżenia w umowach i później my, jako organizatorzy musimy wszytko zrobić, żeby umowę zrealizować, żeby nie być obciążonym karmi umownymi, które mogą się pojawiać. Przy kolejnych tego typu inicjatywach, nie mówię, że zawsze się to uda, bo gwiazdy wiedzą, że mogą wymagać pewnych warunków, ale na zasadzie dobrej współpracy będziemy chcieli pewien kompromis osiągnąć, by media mogły relacjonować takie wydarzenia – zapewnia prezydent.
Dodaje, że dla niego zapis o zakazie robienia zdjęć na takich imprezach jest niezrozumiały. Zwłaszcza teraz, w dobie socjalmediów, kiedy każdy ma telefon z aparatem o bardzo dobrych parametrach i może zrobić zdjęcia, a następnie umieścić je na portalu społecznościowym czy swoim blogu.

– Jeśli jakaś impreza jest organizowana  ze środków publicznych, gdy np. koncert jest ogólnie dostępny, nie biletowany, gdzie organizator ponosi wszelkie koszty finansowe, zapewnia ochronę, to powinien mieć mięć prawo dopuścić do filmowania i fotorelacji. Jest to kwestia, którą musimy wypracować. Choć nie jestem w stanie złożyć deklaracji, że to się da osiągnąć – zaznacza Nadbereżny.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021