W Stalowej Woli

Miasto przegrało z gminami wiejskimi

Miasto przegrało z gminami wiejskimi

– Muszę spojrzeć w oczy mieszkańcom, którzy bardzo liczyli na ten projekt, nie mogę odnotować sukcesu – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny podczas sesji rady miasta. Stalowa Wola nie uzyskała dotacji na projekt „Mikroinstalacje OZE w Gminie Stalowa Wola”. Zainteresowanych tym wsparciem było ponad 500 mieszkańców.

Chodziło o projekt, w którym mieszkańcy domków jednorodzinnych mogli uzyskać dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.
Jak zaznaczał prezydent z punktu widzenia staranności przygotowania tego projektu samorząd zrobił wszystko co było możliwe. Jednak ze względu na infrastrukturę, z racji zabudowy miejskiej, istniejącej tu sieci gazowniczej, ciepłowniczej, Stalowa Wola miała całkowicie inną sytuację niż samorządy wiejskie.

Prezydenty tłumaczył, że przyjęta punktacja wniosków dawała preferencje dla ośrodków o zabudowie wiejskiej, rozproszonej, gdzie nie ma infrastruktury gazowniczej i ciepłownicze. Z tego  też względu Stalowa Wola przegrała walkę o punkty. Ponadto liczba samorządów, które złożyły wnioski w tym projekcie w stosunku do środków, które były przeznaczone na ten cel nie dawała szansy na uzyskanie dotacji.

– Było bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, dlatego tym bardziej szkoda, że przegraliśmy.
Jednak to jest koniec środków europejskich, rządowych na realizację instalacji odnawialnych źródeł energii. Chciałbym zadeklarować, że już pracujemy nad znalezieniem innego źródła  finansowania, również w charakterze programu lokalnego, aby zrealizować ten projekt. Deklaruje, że tej dokumentacji tej sprawy nie wrzucamy do szuflady, Ten projekt będzie dalej realizowany  – zapewniał Lucjusz Nadbereżny.

Zaznaczał, że duża praca już została wykonana, są zrobione audyty, sprawdzony stan techniczny budynków. Zatem miasto jest gotowe do wzięcia udziału w innych programach finansujących tego typu inwestycje.

– Od samego początku, bo byłem chyba na każdym spotkaniu, które było organizowane przez  Miejski  Zakład Komunalny, który przygotowywał całość tego postępowania, informowaliśmy o ryzykach tego projektu, jaka jest punktacja, jak atest możliwość uzyskania dotacji. Nie obciążaliśmy mieszkańców żadnymi kosztami projektowymi. Jedyne koszty, które były związane z udziałem w projekcie, to była kwestia opłaty za wypis mapki ze starostwa. Mieszkańcy nie ponieśli ryzyka finansowego.

Joanna Piechuta

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021