W Stalowej Woli

Miasto przystępuje do realizacji Centrum Aktywności Seniora

Miasto przystępuje do realizacji Centrum Aktywności Seniora

Za przeszło 4 mln. zł miasto zbuduje Centrum Aktywności Seniora. Kwota może wbijać w zdumienie, ale będzie to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Zresztą, na czym tu oszczędzać. Prawie co piąty obywatel Stalowej Woli jest już seniorem.

O CAS mówi się już od kilku lat. Mniej więcej tyle czasu zajęło wyszukiwanie miejsca pod Centrum. Znalazło się w „Centrum 4”. Po wyprowadzce sklepu meblowego Spółdzielnia Mieszkaniowa miała problem z wynajęciem dużej powierzchni na piętrze. Chodzi wszak o 1 tys. m kw. Dokładnie tylu metrów szukało miasto. Szkoda, że na piętrze, ale lokalizacja przy Al. Jana Pawła II jest wyśmienita. Reszta w rękach i głowach architektów. Znając szczodrość miasta, ci od razu wzięli się do pracy. Radni dali prezydentowi wolną rękę, więc Lucjusz Nadbereżny rozwinął przed Radą Seniorów plany, które nawet u młodego mogłyby powstrzymać oddech. Dodajmy, że było to podczas obrad Miejskiej Rady Seniorów, pierwszy raz transmitowanej on-line, czyli na cały świat.

Świat więc usłyszał, że duża część lokalu na piętrze zajmie sala widowiskowo-artystyczna z widownią na 65 miejsc i składaną sceną. W sąsiedztwie będą sale do nauki języków obcych, komputerowa, kuchenna, do prac ręcznych, fitness i do prób wokalnych. Znajdzie się pokój dla prawnika i pielęgniarki. Ze względu na dyżury przedstawicielki służby zdrowia, będzie możliwość organizowania szczepień bez potrzeby fatygowania się do przychodni. Będzie też oczywiście kawiarenka z barem. Sponsor daje architektom zadanie wyjścia na dach. Ma się na nim znaleźć letni taras na wzór ogrodu z roślinnymi podcieniami. Obecne schody będą pełniły funkcję wyjścia awaryjnego. Komunikację z parteru na piętro przejmie winda. Jest ona niezbędna nie tylko ze względu na wiek odwiedzających CAS. Centrum musi być dostępne dla niepełnosprawnych. I trzeba jeszcze wyjaśnić, że drzwi CAS będą otwarte dla wszystkich seniorów, nie tylko tych zorganizowanych w kołach emerytóe czy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

CAS w „Centrum 4” otworzy się dla seniorów pod koniec przyszłego roku. Będzie powstawało w systemie projektuj i buduj, czyli kto przedstawi najlepszy projekt, dostanie zlecenia na przebudowę wnętrza na pierwszym piętrze „Centrum 4”. Dostosowanie obecnych murów do potrzeb CAS pochłonie ponad 3 mln. zł. 800 tys. zł magistrat zarezerwował na samo wyposażenie. Koszty te nie obejmują jeszcze wynajmu, bo jest to budynek SM i miasto negocjuje zasady dzierżawy 10. arów powierzchni pod dachem.

Marcin Swobodny 

Taras-5

Taras-3

Taras-2

CAS_audytorium_2

fot: UM Stalowa Wola 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021