W Stalowej Woli

Miasto zrywa z tradycją

Miasto zrywa z tradycją

Będą Dni Stalowej Woli, ale w terminie, ale w bliżej nieokreślonym – chyba czerwiec? – terminie. W maju zarezerwowanym do tej pory dla Stalowej Woli będzie majówka. Z tradycyjnymi imprezami, ale bez gwiazd rangi ogólnopolskiej. Nie znaczy, że w Miejskim Domu Kultury i wokół będzie nudno. Na pewno będzie inaczej, ale po co eksperymentować z tradycją?

– Budujemy nową fajną imprezę – mówi Marek Gruchota, dyrektor MDK. „Z rękawa” sypie pięciodniowym programem „Majówki w Stalowej Woli”, z którego każdy może coś wybrać dla siebie. Zacznie się 1 maja, a zakończy w niedzielę 5 maja. Pierwszy dzień Majówki to rowery, od Rowerowego Cross Country (tym razem na parkingu za HSW przy ul. Kasprzyckieg), po Rowerową Masę Krytyczną. Ostatni dzień będzie stricte muzyczny. „Vivat Moniuszko!” to koncert w ali widowiskowej MDK większości zespołów artystycznych Stalowej Woli. Na majówkowej scenie głównej zaraz potem będą XV Wniebogłosy do akompaniamentu Orkiestry Dętej MDK, a na finał koncert w wykonaniu: Marcin Dyjak & Stanley Breckenbridge & Jazz Band Ball Orchestra. To będzie to, co zamknie usta wszystkim krytykom Majówki.

A co w środku? Dyktando „Gżegżółki”, finał Mistrza Pięknego Czytania, Piknik Naukowy i Żywe Obrazy w Rozwadowie. Wszystko lada dzień na plakatach, ale zwrócić chcemy uwagę na kilka punktów programu. Koncert Chóru Gaude Vitae (2.05, sala wiowiskowa MDK) ściągnie swoich fanów. Podobnie występ „Lasowiaków” dzień później, po którym będzie potańcówka przy koncercie „Czarnych Lwów z Przedmieścia”. 4 maja ciekawie zapowiada się spektakl Teatru Nikoli „Swinging Charleston”, przed którym pokaz mody przygotowany przez Ewę Zbaraszewską. Zobaczymy 50 najlepszych kreacji najlepszych polskich projektantów mody.

Będą dwie plenerowe sceny. Mała tradycyjnie koło fontanny i duża – a tu zaskoczenie – za MDK, obok Urzędu Pracy. Podobno budowlańcy skończą swoje do maja i teren będzie wolny dla artystów. Bogactwo stalowowolskiej kultury od dawna prosiło się o pokazanie, ale czy warto dla tego pokazu było przenosić Dni Stalowej Woli na inny termin? Dniami rządziła tradycja. 30 kwietnia Stalowa Wola świętuje rocznicę nadania praw miejskich. 4 maja to święto Floriana, patrona hutników. Dni między 30.04 a 4.05 były naturalnym wyborem na święto miasta. Ciekawe czym podeprą włodarze miasta inny termin Dni Stalowej Woli? Chyba nie tylko pogodą, bo przez cały rok jest u nas kapryśna.

Marcin Swobodny 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021