W Stalowej Woli

Miesiąc z zadartymi głowami

Miesiąc z zadartymi głowami

Już na początku maja najlepsi szybownicy Starego Kontynentu sprawdzać będą warunki na stalowowolskim niebie. Gdy w Turbi rozpoczynać się będą Szybowcowe Mistrzostwa Europy, na błoniach w Stalowej Woli odbędzie się piknik, którego jedną z atrakcji będzie balonowa fiesta. To jeszcze nic. 2 czerwca na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi odbędą się 5. Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

– Spodziewamy się ok. 20 tys. widzów, a tyle gości jednego dnia jeszcze w Turbi nie było – mówi Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia. Samorząd wojewódzki jest głównym organizatorem Podkarpackich PL. W organizacji tegorocznych wspierają go samorządy Stalowej Woli i Zaleszan oraz gospodarz lotniska, czyli Aeroklub SW. I właśnie lotnisko będzie jedną z zagadek Pokazów. Cztery dotychczasowe edycje (Mielec, Rzeszów, Krosno, Mielec) odbywały się na lotniskach z betonowymi pasami startowymi. W Turbi na hektarach lotniska jest tylko trawa. – To żadna przeszkoda – wyjaśnia marszałek Ortyl. – Eskadry samolotów odrzutowych mogą przecież startować gdzie indziej, a nad widzami w Turbi wykonywać akrobacje.

Już to wyjaśnienie podnosi adrenalinę u fanów awiacji. Wyjaśniamy więc, że pod turebskim niebem umiejętnościami popisywać się zespoły akrobatów w Iskrach i Orlikach. Formacja Biało-Czerwone Iskry znana jest z większości air show. Na Podkarpackich PL jest zawsze, gdyż to samoloty szkoleniowe TS-11 Iskra przez ćwierć wieku produkowane były w Mielcu. Zespół latający na PZL-130 TC-1 Orlik swoją bazę ma w Radomiu, ale nie tylko na największych polskich pokazach się prezentuje, o czym przekonają się widzowie w Turbi. Pierwszą z gwiazd indywidualnych będzie Maciej Pospieszyński, dwukrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej. Łukasz Ciepiela zawodowo jest pilotem Airbusa A320, a na urlopach zajmuje się akrobatyką lotniczą, głównie w zawodach Red Bull Air Race. I w pokazach akrobatycznych go w Turbi zobaczymy. W środę, gdy na lotnisku ASW odbywała się konferencja prasowa, Ciepiela wylądował samolotem …na molo w Sopocie. Wśród maszyn latających gwiazdą nr 1 będzie North American P-51 Mustang. I to w oryginalnej wersji z drugiej wojny! Jednosilnikowy myśliwiec jest legendą powietrznych walk. Zwyciężał podczas drugiej apokalipsy i w wojnie koreańskiej. O niezawodności konstrukcji najlepiej świadczy to, że Mustanga przestano produkować dopiero w 1986 r. I to cudo techniki 2 czerwca wyląduje w Turbi.

– To dla nas wyjątkowy rok – lotniczą promocją chwali się prezydent Lucjusz Nadbereżny. Miasto dołożyło się finansowo, by Szybowcowe ME mogły się odbyć. Czeka go teraz znacznie mniejszy wydatek. Na paliwo, ale nie dla samolotów. 2 czerwca wszystkich zainteresowanych autobusy MZK będą podwozić do Turbi za darmo.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021