W Stalowej Woli

Mieszka pod wiaduktem. Nie można mu na siłę pomóc

Mieszka pod wiaduktem. Nie można mu na siłę pomóc

Ostatnio policja sprawdzała miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Zastali dwie takie osoby, jednak nie skorzystały one z propozycji udania się do schroniska. Jak poinformował nas czytelnik wie o  jednym mężczyźnie, który pomieszkuje w okolicach ul. Okulickiego, który może wymagać pomocy.

Wiem, że ten pan nocuje pod wiaduktem przez całe lato i teraz także, gdy są już dużo niższe temperatury. Zgłosiłem to na policję. Ostatnio pojawiły się informacje, że nie znaleziono w okolicach targowiska bezdomnych, ten pan nocuje właśnie tam, pod wiaduktem – mówi mężczyzna.
Zapytaliśmy policję, czy wie, że w tym miejscu pomieszkuje bezdomny. Okazuje się, że funkcjonariusze, jak też i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, doskonale wiedzą o tym człowieku.
Ten mężczyzna jest cały czas monitorowany, z nim były wielokrotnie przeprowadzone rozmowy, zarówno przez policjantów, jak i pracowników MOPS-u, motywujące go do tego, by udał się do schroniska. Jednak nie chce pomocy. Jest według niego za ciepło, daje sobie radę. I takie argumenty przedstawia, w których w żaden sposób zbić nie można.  Te osoby nie przyjmują racjonalnych argumentów. Jeśli ktoś sobie nie chce dać pomóc, to nic nie możemy zrobić. Tak jest w przypadki tego człowieka, jak też i innych bezdomnych. Choć w ubiegłym roku udało się zmotywować dwóch mężczyzn, przebywających na ogródkach działkowych, do tego, by udali się do schroniska – mówi asp. sztab. Andrzej Walczyna, rzecznik stalowowolskiej policji.
Podkreśla, że bezdomni są wolnymi ludźmi i nie można ich do niczego zmusić,  na siłę umieścić w schronisku, a jedynie można proponować pomoc. Jeśli jest mróz, warunki atmosferyczne zagrażają życiu i zdrowiu człowieka, a ktoś jest pod wpływem alkoholu, to opiekuńczo policja taką osobę może zatrzymać do wytrzeźwienia.

dsc_1686 dsc_1685 dsc_1684

Joanna Piechuta

Fot . Czytelnik

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021