W Stalowej Woli

Mieszkańcy chętni na energię i ciepłą wodę ze słońca

Mieszkańcy chętni na energię i ciepłą wodę ze słońca

Dotychczas około 450 osób złożyło wnioski dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych w Stalowej Woli. Gmina przygotowuje się do złożenia wniosku. Jeśli otrzyma takie wsparcie, to mieszkańcy za te inwestycje zapłacą tylko 15 proc.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Już od piątku po konferencji informującej o tym projekcie, przed budynkiem Miejskiego Zakładu Komunalnego ustawiła się kolejka. Mieszkańcy przychodzą i składają swoje wnioski częściowe lub całościowe z kompletem dokumentów.  Obecnie mamy już około 450, a limit jest 600. Będziemy jednak robić listę rezerwową, z tego w względu, że część osób może zrezygnować z udziału w projekcie lub też się nie zakwalifikować. Wniosek może złożyć każdy mieszkaniec, nie ma żadnych ograniczeń – informuje Karolina Głogowska z MZK.
Miasto przygotowuje się do złożenia wniosku w projekcie „Mikroinstalacje OZE w Gminie Stalowa Wola” w tramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, by był kompletny potrzebne są deklaracje osób zainteresowanych. Jeśli projekt uzyska akceptację, to mieszkańcy będą mogli otrzymać 85 proc. dofinansowania na instalację solarną do ogrzewania wody użytkowej lub instalację  fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne.
Koszt instalacji fotowoltaicznej lub solarnej, to  wydatek w graniach 10 – 20 tys. zł, zatem po dofinansowaniu mieszkaniec może zapłacić od 1500 do 3000 złotych. Koszty tych indywidualnych inwestycji będą różne i uzależnione od wielkości domu, liczby i wielkości paneli.
Realizacja projektu, który będzie nadzorował MZK, planowana jest na przyszły lub 2018 rok. Inwestycję tę w poszczególnych gospodarstwach będzie realizować firma wyłoniona w przetargu.

Mieszkańcy, którzy chcą wziąć udział w tym projekcie, muszą spełnić kilka warunków, m.in.  nie mogą mieć zaległości wobec gminy z tytułu podatków i opłat, a także mieć być uregulowany stan prawny nieruchomości. Ponadto budynek musi być usytuowany na terenie Stalowej Woli.
Wymagane są też takie dokumenty jak: potwierdzenie własności budynku (księga wieczysta lub akt notarialny), aktualna mapa zasadnicza (opiniodawcza) wydana    przez    Starostwo    Powiatowe w Stalowej Woli dotycząca działki, na której zlokalizowany jest budynek, wypis  z  rejestru  gruntów, zdjęcie  miejsca  lub  fasady  budynku wykonane od  strony  południowej, gdzie planowany jest montaż instalacji. Natomiast w  przypadku  wspólnoty  mieszkaniowej, konieczna jest  uchwała wyrażająca zgodę na montaż instalacji.

Szczegółowe  informacje  dotyczące  naboru wniosków można uzyskać  telefonicznie w MZK, tel. 15 842  34  11 wew. 359 lub osobiście w budynku przy ul. Komunalnej 1, I piętro, pokój nr  13  lub  mailowo jrp@mzk.stalowa-wola.p
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021