W Stalowej Woli

Miliony pompowane w Rozwadów

Miliony pompowane w Rozwadów

Żadna inna dzielnica Stalowej Woli nie dostała tak wysokiego jednorazowego wsparcia, jak teraz dostaje Rozwadów. W ciągu kilku lat w infrastrukturę tego starego galicyjskiego miasteczka zostanie wpompowanych 30 mln. zł. Więcej niż połowę tej sumy pochłonie przebudowa centrum. – I wreszcie Stalowa Wola będzie miała rynek z prawdziwego zdarzenia – nie kryje dumy prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent jest dumny zwłaszcza z dotacji, o jakiej w ostatnich dniach zapewnił go marszałek Władysław Ortyl. Na rewitalizację rozwadowskiego rynku miasto dostanie – głównie z unijnych pieniędzy – aż 10 mln. zł. Więcej nie było można. Zarząd Województwa rozdzielił pieniądze na miejskie obszary funkcjonalne (MOF). Centrum Rozwadowa będzie rewitalizowane właśnie w ramach takiego MOF, który Stalowa Wola realizuje wspólnie z Niskiem i Pysznicą. Obiecane teraz pieniądze zostaną zainwestowane tylko w Stalowej Woli, a dokładnie w XVII-wiecznym Rozwadowie.

Rynek całkowicie zmieni wygląd i funkcję. Przede wszystkim zniknie dominujący tam dzisiaj asfalt, a zastąpi go estetyczny bruk o różnych kolorach. W symbolicznej formie brukowego obrysu pojawi się nawet spalony pod koniec wojny ratusz. Również studnia, która kiedyś na rynku była. Chodniki przy domach zostaną znacząco poszerzone, tak że kupcy w dogodnych dniach będą mogli wyjść z towarem przed sklep, a restauratorzy wystawić stoliki.

Przybędzie parkingów i całkowicie zmieni się organizacja ruchu w obrębie rynku. Nie będzie już przystanków dla autobusów i busów, a z komunikacji publicznej na rynku zatrzymywać się będą tylko autobusy elektryczne. Lokalizację zmienią rozwadowskie pomniki, w tym popiersie Jana III Sobieskiego. Nowe oblicze dostaną też okalające rynek kamieniczki. Przygotowywany jest projekt historycznych elewacji i właściciele domów, którzy zdecydują się na dostosowanie do tego projektu, dostaną ulgi podatkowe. Uzupełnieniem rewitalizacyjnego zrywu będzie fontanna, bez której dziś nie można wyobrazić sobie żadnego rynku.

Równolegle z rynkiem odbudowywany będzie gmach „Sokoła”. W przyszłości będzie on filią Miejskiego Domu Kultury z małą salą widowiskową i pomieszczeniami do prób dla grup artystycznych. Przetarg na „Sokół” jest już rozstrzygnięty; postępowanie które wyłoni wykonawcę rynku powinno się rozstrzygnąć wiosną, by jak najszybciej można było ruszyć z realnymi robotami. W 2020 r. miejską wigilię będzie już można urządzić w scenerii odnowionego rynku. Ambitne zadanie pochłonie do 18 mln. zł. Miasto najbardziej „uderzy po kieszeni” wymiana pajęczyny sieci elektroenergetycznych, bo może to kosztować nawet 5 mln. zł.

Odrębną sprawą są rozwadowskie ulice, na których odbudowę magistrat dofinansowania nie ma. Zanim robotnicy pojawią się na rynku, nową jakość dostaną ulice takie jak: Jagiellońska, Kopernika i Dąbrowskiego, bo muszą być jakieś objazdy rynku. W dalszej kolejności przebudowywane będą: Poprzeczna, Przedwiośnie, Kochanowskiego, Strażacka i Targowa. Gdy się doda pieniądze na przebudowę ulic do kosztu rewitalizacji rynku oraz „Sokoła”, wyjdą faktycznie duże pieniądze. Ale nie ma co rozwadowiakom zazdrościć. Od wojny do schyłku mieszczańskiej samodzielności inwestycji w infrastrukturę Rozwadowa prawie nie odnotowano, a po wchłonięciu go przez Stalową Wolę tym bardziej. Pora zaszłości naprawić.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021