W Stalowej Woli

Ministerialny Pakiet również dla Stalowej Woli

Ministerialny Pakiet również dla Stalowej Woli

– 80 lat temu w 26 miesięcy wielcy kreatorzy II RP byli w stanie wybudować ośrodek przemysłowy, Zakłady Południowe, osiedla mieszkaniowe, szkoły, ośrodki kultury, stadion – wszystko to, co było potrzebne do życia. Jak dużo większe rzeczy moglibyśmy osiągnąć przy obecnych środkach techniki i innowacji? Jestem przekonany, że dzisiaj dzięki narzędziom, przedstawionym przez Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego, możemy myśleć o nowym i jeszcze bardziej dynamicznym i ambitnym postępie takich miast jak Stalowa Wola – mówił podczas konferencji prezentującej Pakiet działań dla średnich miast Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

W środę 12 kwietnia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Przemyślu ogłosił pakiet działań, które mają wspomóc w rozwoju średnie miasta. Program szczegółowo omówił podczas konferencji jego główny autor, pochodzący również z Podkarpacia – minister Adam Hamryszczak.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego  Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Stalowa Wola znalazła się w gronie 122 miast, które mogą liczyć w pierwszej kolejności na wsparcie z Ministerstwa Rozwoju. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

– Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego – zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

– To program oczekiwany od dawna. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez te lata toczyli o to merytoryczny bój. Wszystkie debaty, które odbywały się tutaj w regionie podkarpackim, pozwoliły pokazać nie tylko olbrzymie potrzeby średnich miast, ale też ich możliwości, siłę i chęci, żeby dokonywać wielkich inwestycji i wielkich zmian – mówił Prezydent Nadbereżny. – Dzisiaj tutaj w Przemyślu jest burzona mitologia na temat polaryzacyjno-dyfuzyjnego modelu rozwoju kraju, a jest kładziony mocny fundament na rzecz rozwoju zrównoważonego opartego na sile średnich miast, jak nasze – dodał włodarz Stalowej Woli.

Jak podkreślał wiceminister Jerzy Kwieciński, w Ministerstwie Rozwoju przygotowane są dla miast średnich narzędzia, ale ich wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. – Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno – gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski – mówił.

Stalowa Wola jest miastem, które chce budować strategię miasta bez kompleksów, które tworzy możliwości rozwoju osobistego dla mieszkańców, a jednocześnie tworzy dobre warunki rozwoju dla przedsiębiorczości. – Sprawując urząd prezydenta kładę nacisk na progres tych obu dziedzin życia. Inwestujemy w gospodarkę, ale jednocześnie w projekty z zakresu dóbr kultury, sportu, rekreacji. To jest bardzo istotne, zwłaszcza dla młodych mieszkańców, że oprócz pracy, miasto ma szeroką ofertę form spędzania wolnego czasu i rozwoju osobistego. Dlatego nie lekceważymy inwestycji, które są nie tylko bezpośrednio usytuowane w gospodarce, ale które umacniają nasz ośrodek z punktu widzenia atrakcyjnego miejsca do życia – mocno akcentował Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Jak podkreślił Lucjusz Nadbereżny, do zrealizowania tych inwestycji miasto szuka wszystkich dostępnych na rynku narzędzi finansowania, tych związanych z projektami, które są w programach operacyjnych krajowych, regionalnych, ale również nie boi się innych projektów opartych na partnerstwie publiczno-prywatnym. – Dzięki programowi będziemy mogli wykorzystać kolejne narzędzia do finansowania naszych ambitnych planów – mówi.

Głównymi elementami pakietu dla średnich miast jest dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Pakiet to realizacja założeń rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – SOR. Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Źródło: www.stalowawola.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021