kultura i rozrywka

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

18 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu poetyckiego „Godziny przy piórze” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Starostwo Powiatowe i Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli. Patronat nad konkursem objęli: Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i stalowowolskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Komisja, w skład której wchodziły: Małgorzata Żurecka – prezes ZLP Oddział w Rzeszowie, Anna Garbacz – polonistka, Anna Żywczyk – polonistka LO im. KEN, Joanna Rybak – kierownik Biblioteki Głównej /przewodnicząca/ oceniła wiersze w dwóch kategoriach: uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów klas ponadpodstawowych. Swoje utwory nadesłało 39 uczniów ze szkół podstawowych: nr 3, 7, 9, 12 w Stalowej Woli, Zespołu Szkół w Lipie, PSP w Krzakach, Radomyślu nad Sanem, Kotowej Woli, Zbydniowie oraz szkół ponadpodstawowych: Liceum Ogólnokształcącego im. KEN Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. K. C. Norwida, Zespołu Szkół nr 1 im. W. Sikorskiego w Stalowej Woli, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. W ocenie brano pod uwagę następujące elementy: poprawność językową, bogactwo środków stylistycznych, oryginalność i ogólne wrażenie estetyczne. Pracę komisji, tematykę wierszy omówiła Joannę Rybak. Tematyka nadesłanych wierszy była niejednolita, co świadczy o różnorodnych zainteresowaniach i upodobaniach młodych adeptów pióra. Tradycyjnie pojawiły się utwory o rodzinie, porach roku, pięknych pejzażach, przyjaźni czy miłości. Ale otaczająca nas rzeczywistość zainspirowała do sięgnięcia po nowe tematy np. o pandemii, samotności w lockdownie, czy nauce zdalnej. Młodzi poeci ubierali w słowa marzenia o lepszym świecie, o poszukiwaniu szczęścia, dzielili się osobistymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Pojawiły się też wiersze o trudach tworzenia, braku weny, natchnienia. Nie brakowało utworów humorystycznych. Wybór zwycięzców nie był więc najłatwiejszy. Talenty poetyckie sprawiły, że w tym roku jury decydowało się na przyznawanie ex aequo pierwszych, drugich i trzecich miejsc.

W tym roku laureatami zostali:

-w kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII

I miejsce : Anna Adamczyk PSP nr 9 w Stalowej Woli

I miejsce: Grzegorz Sobkiewicz PSP nr 12 w Stalowej Woli

II miejsce: Kacper Życzyński PSP nr 12 w Stalowej Woli

II miejsce: Antonina Mrowiec PSP nr 12 w Stalowej Woli

III miejsce: Faustyna Iwanicka PSP nr 7 w Stalowej Woli

III miejsce: Jakub Gałka PSP nr 9 w Stalowej Woli

Komisja przyznała 3 wyróżnieni w tej kategorii. Otrzymały je: Maria Kałdan PSP nr 3,Wiktoria Wotszel PSP nr 12, Iga Piestrak PSP nr 9 w Stalowej Woli

– w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:

I miejsce: Małgorzata Sobkiewicz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

I miejsce: Jakub Miklus Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

II miejsce: Izabela Chyła Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

III miejsce: Alicja Czech Liceum Ogólnokształcące im. KEN

Muzyczny akcent zapewniła Lena Iwanicka – uczennica kl. VIII Szkoły Katolickiej i PSM w Stalowej Woli, młoda poetka, uczestniczka Warsztatów Literackich „WERS”. Zagrała na flecie 3 utwory: „Dyptyk” Roba Aresa, „Kolorowy wiatr” Alana Menkena i „Walca hiszpańskiego” Ernesto Kohlera. Wiersze laureatów recytowały uczennice LO im. KEN: Gabriela Król, Hanna Pikula, Julia Popek i Anna Straszewska. Nagrody książkowe i dyplomy wręczyli Ewa Biały- dyrektor MBP i Mariusz Potasz – dyrektor LO im. KEN, który w imieniu organizatorów pogratulował młodym poetom osiągnięć i zachęcał do kontynuowania ich poetyckiej pasji. Głos zabrała także Małgorzata Żurecka – prezes ZLP Oddział w Rzeszowie, która mówiła o roli poezji w naszym życiu i o tym, że młodzi poeci potrafią pisać dobre wiersze, które pokazują ich wrażliwość i oddają ich stan ducha.

Źródło i foto MBP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021