sport

MOSiR już nie będzie straszył swoim wyglądem

MOSiR już nie będzie straszył swoim wyglądem

12,5 mln zł ma kosztować kompleksowa termomodernizacja budynków Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Miasto planuje uzyskać blisko 8,5 mln zł dofinansowania na ten cel, a wniosek o to wsparcie będzie składać w połowie marca.

mosir_2

– Obiekt ten nie przynosi chwały, ani nie promuje Stalowej Woli, a jest  strategiczny dla miasta. Codziennie korzysta z niego  wiele osób. Chcemy, by MOSiR stał się wizytówka miasta – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Obecnie obiekty i otoczenie MOSiR-u, delikatne mówiąc, nie wygląda najlepiej, raczej odstrasza swoim wyglądam niż przyciąga. Dlatego najpierw w planach jest termomodernizacja, nadanie nowego wygląda obiektom, a potem zagospodarowanie terenów wokół, zrobienie parkingów i chodników.
Zadanie przygotowania projektu termomodernizacji spadało na barki Roberta Nowaka, dyrektora MOSiR-u, który na tym stanowisku jest od kilku miesięcy.
Obejmując stanowisko dyrektora miałem za zadnie przygotować obiekt do zgłoszenia w projekcie o dofinansowanie. Proces składał się z kilku etapów,  najpierw musiałem zrobić inwentaryzację, potem sporządzić audyt energetyczny, a następnie projekt budowlany. Efektem końcowym będzie złożenie wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi dyrektor MOSiR-u.

Budynki MOSiR-u mają przestarzałą konstrukcję, zostały oddane do użytku w latach 60- tych i 70-tych. Co jakiś czas były remontowane, jednakże rozwiązania energetyczne w obiektach są przestarzałe. Audyt wykazał jakie prace są konieczne, by zwiększyć efektywność energetyczną, a także gdzie są największe starty ciepła. Konieczne jest m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu, wymawiana stolarki okiennej, wentylacji, zainstalowanie pomp do odzysku ciepła z wody. Planowany jest też montaż około 240 kolektorów słonecznych do wspomagania podgrzewania wody w basenie, a także wody użytkowej.  W założeniach jest też modernizacja oświetlenia zarówno zewnętrznego jak wewnętrznego, poprzez wymianę na ledowe, czyli energooszczędne.
Wykonanie tych zaleceń ma przynieść zmniejszenie zapotrzebowania na energię całego budynku  w granicach około 50 proc. W skali roku jest to około 370 tys. zł oszczędności.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sport

Więcej w sport

Rozpoczęła się przebudowa istniejącego stadionu sportowego Klubu Sanna Zaklików

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021

Chorwacja, Toruń, Słowenia – eurotrip Oliwi Sybickiej i jej kolejne sukcesy

stw24.pl14 czerwca 2021

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021

Parking przy MOSiR otwarty

stw24.pl1 czerwca 2021

Paterski trzeci na finałowym etapie Tour of Estonia

stw24.pl31 maja 2021

Maciej Paterski najlepszym góralem Tour de Hongrie

stw24.pl17 maja 2021