W Stalowej Woli

Może to właśnie Ty możesz pomóc Agnieszce?

Może to właśnie Ty możesz pomóc Agnieszce?

Białaczka limfatyczna, na która choruje Agnieszka Cichoń jest uleczalna. Potrzebni są jedynie ludzie dobrej woli, którzy zostaną dawcami szpiku kostnego.

W Urzędzie Miasta w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa, a 20 września w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Rodzina oraz przyjaciele Agnieszki, liczą na zaangażowanie społeczności Stalowej Woli, która jest świadoma powagi choroby, jaką jest rak krwi.
Jedyną szansą Agnieszki na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych dawcy niespokrewnionego, a brat chorej niestety nie może nim zostać. Sytuacja nie jest łatwa, ponieważ w bazach dawców na całym świecie nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Agnieszką. Dlatego narzeczony, rodzina i przyjaciele postanowili działać i zorganizowali akcję „Pomóż Agnieszce i innym”.

– O chorobie dowiedzieliśmy się pod koniec maja. Na początku, diagnozą była ostra anemia. Niestety leczenie pod tym kątem nie przyniosło skutków i wyniki pogorszyły się. W szpitalu w Stalowej Woli zrobiono biopsję, z której postawiono diagnozę – ostra białaczka limfatyczna. Myślę, że wszystko się uda i Agnieszka wyzdrowieje. Jest pozytywnie nastawiona, to cudowna dziewczyna, tworzymy wspaniałą rodzinę. Zdarzają się dni kiedy się załamuje, ale jest silna i chce walczyć, chce wygrać. Jedyne co teraz nam potrzeba to dawcy i spokoju, żeby nie miała większych zmartwień poza chorobą – mówi partner Agnieszki, Sławomir Pietrasek.

IMG_4754

NIE TRZEBA SIĘ BAĆ

W akcji 20 września weźmie udział 20 wolontariuszy, 4 pielęgniarki i lekarz. Rejestracja potencjalnych dawców będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący min. 50 kg. Zajmuje to tylko chwilkę i polega na przeprowadzeniu wywiadu, wypełnieniu formularza, (niezbędny jest numer PESEL) oraz pobraniu 4 ml krwi. Na tej podstawie zostają określane cechy zgodności antygenowej i jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy jest zgodny z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

W społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że by ratować komuś życie trzeba narazić swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego: duża strzykawka – zastrzyk w kręgosłup – paraliż. Jest to nieprawda. Bycie dawcą nie wiąże się z oddaniem czegoś kosztem nas samych tak jak, np. w przypadku nerki. Komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej lub ze szpiku z talerza kości biodrowej. O wyborze metody decyduje lekarz, natomiast żadna z nich nie zagraża życiu czy zdrowiu dawcy.

W Stalowej Woli jest zarejestrowanych ok 1600 osób, z czego 5 osób zostało rzeczywistymi dawcami. Cały czas trzeb edukować społeczeństwo. Im więcej jest zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców, tym większe szanse dla każdego pacjenta, że znajdzie swojego bliźniaka genetycznego. Dawcy, którzy mieli metodę pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej, mówią, że jedyny ból jaki odczuwali to taki, jak uderzenie o kant stołu – mówi Ewa Nawrot, Fundacja DKMS, koordynator ds. Rekrutacji Dawców.

W Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 740 tys. potencjalnych dawców, z tego ponad 2300 osób zostało rzeczywistymi dawcami. Ważne jest, żeby baza dawców powiększała się.

Osobą, która została takim dawcą, podarowała cząstkę siebie, uratowała życie człowiekowi jest Artur Burdzy, mieszkaniec Stalowej Woli, dawca szpiku kostnego. – Dawcą zostałem w maju. Okazało się że po pół roku od zarejestrowania się, znalazł się biorca z czego bardzo się ucieszyłem. Metodą, jaką stosowali w moim przypadku było pobieranie z krwi obwodowej. Zostałem podpięty do aparatury, z lewej ręki była pobierana krew i przepuszczana przez wirówkę, następnie zostały z niej odsączane komórki macierzyste i ta krew do mnie powracała. Jedyną niedogodnością jest siedzenie bez ruchu przez 4-5 godzin. Nie ma się czego obawiać i czym martwić. Po pobraniu czułem się tak samo dobrze jak i przed, nie ma żadnych negatywnych odczuć – mówi dawca szpiku.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021

Usuwają awarię na osiedlu Rozwadów

stw24.pl18 października 2021