W Stalowej Woli

Możemy sobie wzajemnie dać emocje śpiewając w Chórze Jubileuszowym – wywiad z Szymonem Jędruchem

Możemy sobie wzajemnie dać emocje śpiewając w Chórze Jubileuszowym – wywiad z Szymonem Jędruchem

Trwają próby Chóru Jubileuszowego pod batutą Aleksandry Kopp, utworzonego z okazji obchodów Roku Moniuszkowskiego na pamiątkę dwusetnej rocznicy urodzin „ojca polskiej opery narodowej”. W dorobku Stanisława Moniuszki znajduje się ponad 300 pieśni, kilka kolejnych oper, muzyka teatralna i baletowa oraz religijna. Pokazanie dorobku kompozytorskiego Moniuszki wziął sobie do serca Szymon Jędruch – tenor Teatru Muzycznego w Łodzi. Naszemu ambasadorowi zależy, by Chór zaprezentował się nie tylko jeden raz. Trwają już rozmowy w sprawie występów w Sandomierzu, Tarnobrzegu i Leżajsku.

– Skąd wziął się pomysł utworzenia takiego chóru?

Na początku stycznia, kiedy Rok Moniuszkowski się rozpoczął, dyrektor Miejskiego Domu Kultury zwrócił się do mnie, bym pomógł przeprowadzić takie obchody w mieście Stalowa Wola. Jako Ambasador tego miasta od 2008 roku staram się zawsze na takie prośby odpowiadać pozytywnie. Doszliśmy do porozumienia, jak to ma wyglądać, wręcz ucieszyłem się, że mogę podzielić się swoją wiedzą, swoim doświadczeniem i swoim spojrzeniem z zewnątrz. Mimo że sercem jestem zawsze w Stalowej Woli, bo tu się urodziłem i wychowałem. Napisaliśmy projekt obchodów. Było wiele pomysłów.

Ostatecznie chcemy zrobić dwie odsłony tych obchodów. Pierwsza, 5 maja, dokładnie w dzień urodzin Moniuszki., chcemy zaprosić mieszkańców miasta i okolic na koncert “Vivat! Moniuszko”. Siłami zespołów MDK oraz solistów, śpiewaków, którzy pochodzą ze Stalowej Woli pokażemy dorobek Moniuszki na tyle, na ile pozwalają nam możliwości zespołu. Chcemy zaprezentować polonez z “Halki” w wykonaniu Lasowiaków oraz Chóru, a także mini-spektakl pt. “Spiewnik domowy”. Ponieważ Moniuszko to twórca głównie pieśni (wydał je w dwunastu tomach pod tą nazwą – “Spiewnik domowy”), jedna z części koncertu będzie jemu poświęcona. Wykonamy pieśni Moniuszki, które portretują różnego rodzaju problemy, sytuacje życiowe, ale też piękno krajobrazu, piękno Polski. Ogólnie Moniuszko był świetnym obserwatorem, ale też korzystał z wybitnej literatury. Pisał pieśni do tekstów takich poetów, jak choćby Adam Mickiewicz czy Goethe. Na finał połączone chóry, soliści oraz Orkiestra Stalowa pod dyrekcją młodego zdolnego mieszkańca Stalowej Woli, Błażeja Mokrzaka, wykonamy mazura ze “Strasznego Dworu”. Myślę, że będzie to ciekawe doświadczenie zarówno dla mnie jako pomysłodawcy, autora scenariusza, reżysera, jak również wykonawców, żeby pokazac Moniuszkę w sposób klasyczny, ale z lekkim przymrużeniem oka.
Moniuszko kojarzy nam się z wielkimi operami, ale był to zwyczajny człowiek ze zwyczajnymi problemami. Stąd druga odsłona i chęć pokazania Moniuszki nie jako kompozytora wielkich oper albo “Spiewnika…”, ale jako twórcę religijnego. Ponieważ pierwszy zawód Moniuszki, to był zawód organisty w kościele w Wilnie. Okres wileński charakteryzował się twórczością religijną, ponieważ takie było zapotrzebowanie. Były to jednocześnie utwory użytkowe, zwyczajnie wykonywane w kościołach Wilna. I stąd Msza Des-dur, która napisana jest oryginalnie na czworo solistów i organy. Właśnie ten utwór, a nie inny, bo on stwarza nam możliwości wykorzystania takiego wspaniałego instrumentu, jaki mamy w klasztorze w Rozwadowie. Obsada jest też łatwiejsza do skompletowania, bo organista jest jeden. Gdyby to było na orkiestrę, to mielibyśmy problemy, zeby to logistycznie zorganizować.
W ten sposób powstał pomysł stworzenia ponad podziałami takiego chóru – dla wszystkich chętnych, dla tych, co śpiewają już w chórze, dla muzyków… Tutaj bym chciał za pośrednictwem portalu przekazać te informacje wszystkim byłym chórzystom zespołu Cantus, ponieważ mamy pewne braki kadrowe jeśli chodzi o głosy męskie. By przypomnieli sobie i pokazali, że panowie w Stalowej Woli również śpiewają, mają piękne głosy. Myślę, że pamiętają jak ileś tam lat stali jako chłopcy w pierwszym czy drugim rzędzie w sopranie albo alcie, a teraz jako dojrzali mężczyźni mogliby zaprezentować się publicznie w Stalowej Woli. Chciałbym też zaapelować do środowiska Szkoły Muzycznej, gdzie mamy wykształconych muzyków, którzy mogliby włączyć się w nasz Chór Jubileuszowy i wesprzeć go swoim doświadczeniem muzykalnością, a przede wszystkim znajomością nut. By to dzieło zabrzmiało swoją pełnią. Odsyłam do Youtube’a można takiej mszy odsłuchać. W 2016 roku była wykonana w Filharmonii Narodowej (https://www.youtube.com/watch?v=MuotcTOMarY).

Zjazdki odbywają się w soboty i niedziele. Najbliższa zjazdka będzie w dniach 27-28 kwietnia. Kierownictwo muzyczne chóru i całej mszy objęła pani Aleksandra Kopp, która również jest stalowowolanką, a prywatnie moją byłą sąsiadką. Mieszkaliśmy vis a vis – ona 22, ja 21 – jak byliśmy dziećmi, potem nasze drogi się rozeszły. Teraz, kiedy pan dyrektor poprosił mnie o pomoc, gdzieś w zakamarkach pamięci znalazłem taką młodą wspaniałą osobę, która jest dyrygentem po Akademii Muzycznej w Warszawie, pracowała m.in. w Zespole Piesni i Tańca “Mazowsze”. I zgodziła się podjąć tego naprawdę trudnego zadania, aby zorganizować, poprowadzić i zadyrygowac tym Chórem Jubileuszowym. Zatem ekipa jest młoda, tym bardziej warto przyjść, warto skorzystać, warto pośpiewać. Tu ze swej strony chcę powiedzieć, ze śpiew bardzo korzystnie wpływa na psychikę i ciało człowieka. Zamiast chodzić na jogę, fitnessy, do trenerów personalnych lub psychologa, lepiej przyjść do nas, pośpiewać, wyrzucić z siebie te złe emocje, przewentylwoac organizm, uruchomić przeponę, wydać z siebie dźwięk. I może w ten sposób ocalić swoje człowieczeństwo, podnieść wrażliwość i przekazać pozytywne emocje innym. Na tym polega rola artysty, żeby dawać emocje. Możemy sobie wzajemnie dać emocje śpiewając w Chórze Jubileuszowym.

– Czyli jeśli ktoś chciałby się zgłosić do chóru, powinien się pojawić 27 kwietnia w MDK?

Tak, zawsze prze pierwszą próbą w soboty. Ale jak ktoś przyjdzie w niedzielę, to też nie będzie problemu. Proszę się do mnie zgłosić. W soboty próby sa w godz. 17-20, w niedziele 10-13. Tu warto też wspomnieć, że pomagają pani Ewa Woynarowska, która myślę, że jest znana mieszkańcom i Jerzy Augustyński, który z ramienia MDK się tym zajmuje. Musimy zjednoczyć siły. Chcemy, by ten Chór nie był chórem MDK ani jakiś inny, tylko to ma być Chó Jubileuszowy, ponad podziałami. Żeby pokazac że miasto Stalowa Wola śpiewa jednym głosem. Chociaż msza jest na cztery głosy – alty soprany, tenory, basy.
Na stronie MDK wkrótce pojawi się zakładka, gdzie będa zamieszczane wszelkie informacje o Chórze, msza do odtworzenia, wszysykie terminy i wiele innych informacji, które będą dotyczyć działalnosci Chóru.

– Jeśli chodzi o braki kadrowe, to w których głosach brakuje osób?

Generalnie mamy tenory i basy. Natomiast chodzi o liczbę, żeby proporcje w głosie były wyrównane, bo zdecydowanie panie w głosie sopran i alt przeważają nad panami. Chcemy przeprowadzić transmisję na żywo, a nawet pokusić się o nagranie w postaci DVD. Chcemy, by było to dobre wykonanie, więc szukamy muzyków, dobrze i czysto śpiewających mężczyzn, którzy pomogą nam, aby projekt z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki wypadł godnie.
Chcę jeszcze dodać, że Opera Narodowa zwróciła się do dyrektora MDK z prośbą o informacje na temat naszych obwodów i tym samym zostały one włączone do ogólnopolskich obchodów i będą opisywane, co za tym idzie prestiż naszego miasta rośnie. Także nie możemy wypaść blado, bo być może ktoś ważny pojawi się na tych naszych obchodach. Apeluję jeszcze raz do środowiska muzycznego – jesteśmy otwarci na różne formy wsparcia w zależności od czasu, jakim chętni będą dysponować.

IMG_8749

Rozmawiała Agata Linek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021