W Stalowej Woli

MZB będzie zarządzać nowymi blokami

MZB będzie zarządzać nowymi blokami

Do końca roku ma być zrobiony projekt techniczny oraz uzyskane pozwolenie na budowę bloków  komunalnych czynszowych, które mają zostać wybudowane w Stalowej Woli w ramach Stalowowolskiego Programu Budownictwa Wielorodzinnego „Z Perspektywą w Stalowej Woli”.
Projektem tym ma zarządzać Miejski Zakład Budynków.

– Została już wybrana koncepcja. Obecnie przystępujemy już do działań wykonawczych. Oczywiście pierwszą rzeczą jest projekt techniczny. Powierzamy to zadnie miejskiej spółce – Miejskiemu Zakładowi Budynków, gdyż nie wiadomo jeszcze, czy nie pojawi się program lub  wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego, które będzie preferować jednostki czy spółki miejskie realizujące tego typu zadania. Dlatego MZB przygotuje całą dokumentację. Spółka ta będzie też zarządzać całym projektem, a potem zajmować się utrzymaniem budynków. Może się jeszcze pojawić drugi scenariusz, taki, że to miasto będzie bardziej preferowane w realizacji tego typu inwestycji. Dlatego w umowie o prace projektowe będzie zapisane, że prawa własności do dokumentacji będą mogły być bezpłatnie przeniesione z miejskiej spółki na gminę, tak abyśmy mieli możliwość skorzystania z tego – wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Dodaję, że w momencie, gdy zostanie zrobiony projekt techniczny i uzyskane pozwolenie na budowę, to będą podejmowane dalsze decyzje o realizacji rzeczowej tej inwestycji.
Według wstępnego projektu ma powstać 96 – 98 mieszkań, ile będzie dokładnie pokaże projekt techniczny. Lokale nie będą mniejsze niż 40 mkw., będą oczywiście też większe dla rodzin wielodzietnych, a także dwupoziomowe i z poddaszem użytkowym. Maksymalnie zostanie  wykorzystana możliwość zabudowy. Będą również mieszkania dla osób niepełnosprawnych z podjazdami. Cena za metr kwadratowy nie powinna przekroczyć 2,1 tys. zł. Zatem za 40 metrowe mieszkanie miesięczna opłata będzie wynosić około 500 zł.
Osoby, które będą decydować się na udział w tym programie będą płacić czynsz miesięczny w okresie 20 lat w podziale na 12 miesięcy.
Jak zaznacza prezydent, adresaci tego programu, to osoby, które mają na tyle niskie zarobki, że nie mogą ubiegać się o kredyt komercyjny, a z drugiej strony dochody mają na tyle wysokie, że nie mogą skorzystać z oferty socjalnej czy komunalnej. Jednakże nie są to osoby z najniższego poziomu świadczeń socjalnych i rodzinnych. – To jest program, który ma nie powodować zadłużania struktury miasta poprzez niepłacenie czynszu. Dlatego umowy będą tak skonstruowane, że nie regulowanie płatności, będzie skutkowało odebraniem prawa do takiego mieszkania – dodaje.
W związku z powierzeniem nowych obowiązków dla MZB, w ramach realizacji projektu, miasto przykazało 350 tys. zł temu zakładowi, z czego większa część tej kwoty zostanie wykorzystana na ten cel.
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021