Fotorelacje

MZK liderem nowoczesnych technologii przetwarzania odpadów

MZK liderem nowoczesnych technologii przetwarzania odpadów

Najnowocześniejsze technologie, skomplikowane maszyny i zaangażowani ludzie w trosce o ekologię – wszystko to w nowo otwartym Zakładzie Mechaniczno – Biologicznym Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli.

Stalowowolski Zakład spełnia wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej dot. odzysku i recyklingu odpadów. Ponadto wpisuje się również w sieć instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów na szczeblu krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Dzięki niemu, prace znajdzie tu docelowo 70 osób.

Budowa takiej instalacji wychodzi naprzeciw kierunkom krajowej polityki w zakresie gospodarki odpadami, wymogom unijnym, a przede wszystkim chęci ochrony zasobów środowiska naturalnego. Dzięki nowo otwartemu zakładowi, struktura MZK Sp. z o.o została rozszerzona o kolejny sektor działalności przetwarzania odpadów.

W ramach tego projektu podpisano Porozumienie Międzygminne, dzięki któremu gminy będą dostarczać odpady do Zakładu. Są to gminy z terenu dwóch powiatów: stalowowolskiego oraz tarnobrzeskiego: Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany i Stalowa Wola.

– Ten Zakład to autentyczny lider, jeżeli chodzi o zastosowanie najnowszych technologii, rozwiązania inwestycyjne, organizacyjne, konstruktywne czy technologiczne. To jest dobra praktyka, którą chciałoby się zastosować w innych miejscach naszego województwa. To najlepsza technologia na skalę Europy – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

– Wszystkie testy wydajnościowe, które przeprowadzaliśmy na sortowni wyszły zaskakująco dobrze. Odpadów mamy więcej niż jesteśmy w stanie przerobić, w związku z tym musimy zatrudnić nowe osoby. Od października mamy zamiar wprowadzić drugą zmianę – mówi Anna Pasztaleniec Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli.

W zakładzie nie tylko segreguje się odpady do specjalnych pojemników, ale z nieposegregowanych śmieci można pozyskać materiały do przetworzenia. – Gdy śmiecie trafiają do zakładu, kubeł odpadów przechodzi przez bramę. W sortowni wybiera się z niego duże rzeczy. Są to kawałki mebli, plastik czy metal. Na specjalnej linii, wybiera się mniejsze elementy, także do przetworzenia, lub to, co nie powinno trafić w tryby maszyn. Maszyny odróżnią i wyłowią ze sterty odpadów metale żelazne i kolorowe, stal, wybiorą plastik określonego koloru, wyciągną papier albo foliowe worki. Część odpadów sprzedawana jest specjalistycznym zakładom, które poddają je recyklingowi i potrafią wyprodukować nowe rzeczy z przerobionych odpadów – zaznacza prezes MZK.

W zakres przedsięwzięcia weszły między innymi:

– instalacja mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych składająca się z:

· instalacji sortowania odpadów komunalnych zmieszanych o przepustowości 60 000 Mg/rok wyposażonej w dodatkową linię do doczyszczania frakcji podsitowej, będącej wsadem do procesu fermentacji beztlenowej

· instalacji fermentacji beztlenowej o wydajności 15 000 Mg/rok

· instalacji tlenowej stabilizacji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji wydzielonych ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości 27 000 Mg/rok,

oraz uzupełniające instalacje:

– instalacja oczyszczania i magazynowania biogazu,

– instalacja wysokosprawnej kogeneracji działająca w oparciu o agregat gazowy,

– kotłownia rozruchowa dwupaliwowa wykorzystująca biogaz oraz olej opałowy,

– obiekty infrastruktury ogólnozakładowej, w tym nowoczesny budynek administracyjny

– segment kompostowania pryzmowego i przesiewania odpadów zielonych

– segment magazynowania i demontażu odpadów wielkogabarytowych

– magazyn odpadów niebezpiecznych

– segment magazynowania frakcji wysortowanych

– segment rozdrabniania i frakcjonowania gruzu budowlanego.

Koszt inwestycji to 90 mln zł.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020