W Stalowej Woli

Muzeum techniki i laboratorium chemiczne ma powstać w mieście

Muzeum techniki i laboratorium chemiczne ma powstać w mieście

Nowoczesne, multimedialne, interaktywne, pokazujące historię miasta i jego skok cywilizacyjny. Takie ma być muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, które ma powstać w Stalowej Woli. Szczegóły tego, jak ma dokładnie wyglądać przedstawiła Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego, które przygotowuje się do realizacji tej inwestycji.

Muzeum to ma powstać w byłych warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Hutniczej, które zostały uznane przez ekspertów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa za okazały i wartościowy zabytek techniki. Muzeum Regionalne napisało projekt i stara się o jego dofinansowanie.  Całkowita wartość projektu to 21,6 mln zł, w tym koszty unijne 85 proc. w kwocie blisko 15 mln zł . Udział własny stalowowolskiego muzeum to blisko 6,7 mln zł, w tym zabezpieczenie 15 proc. kosztów kwalifikowanych w kwocie  2,6 mln zł.

Lucyna Mizera podczas ostatniej sesji rady miasta przedstawiła szczegóły tego ambitnego projektu.
– Będzie to przede wszystkim muzeum techniki, gdzie będziemy prezentować czynne maszyny i urządzenia oraz eksponaty multimedialne i interaktywne, będzie tu też funkcjonować laboratorium chemiczne do eksperymentowania. Zakładamy, że będzie to placówka twórcza, żywa. Nie chcemy zrobić skansenu i zatrzymać się tylko na COP-ie. Oczywiście chcemy nawiązywać bardzo mocno do myśli COP- u, natomiast chcielibyśmy również pokazywać to, co dzieje się obecnie w zakładach, w miastach pocopowskich. Mamy nadzieję, że będzie to muzeum unikatowe w skali kraju, dla którego został przygotowany nowatorski program kulturalno-edukacyjny skierowany do wszystkich odbiorców – mówiła dyrektor Muzeum Regionalnego.

Na parterze ma znajdować się stała ekspozycja, która będzie się nazywać „ Centralny Okręg Przemysłowy. Nadrodziny innowacyjnego przemysłu  w Polsce” oraz centrum obsługi zwiedzających wraz z informacją turystyczną, a także księgarnia, kawiarnia, szatnia, zaplecze, pomieszczenia administracyjne, magazynowe. Natomiast w piwnicach będzie kino i sale edukacyjne, sale wystaw czasowych,  biblioteka, magazyny. W ramach projektu ma być zakupione wyposażenie wystawy stałej –  gabloty, stanowiska interaktywne i multimedialne, modele. Ponadto mają być udostępniane pomieszczenia z maszynami zabytkowymi, a także zachowana w warsztatach kuźnia z paleniskiem kowalskim.  W sumie powierzchnia użytkowa będzie wynosić blisko 5 tys. mkw.

– Takim motywem przewodnim całego muzeum chcemy uczynić innowacyjność i wynalazczość ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli technologicznej, w celu edukowania kreatywnego społeczeństwa. Bardzo duża część wystawy będzie poświęcona Stalowej Woli, będzie to w dużej części opowieść o  naszym mieście, pokażemy Stalową Wolę jak symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach, a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym – zapowiada Lucyna Mizera.
Jeśli muzeum otrzyma dofinansowanie, to projekt będzie realizowany do 2020 roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021