Kronika Policyjna

Na azylach, wysepkach, pasach zieleni są dwa przejścia

Na azylach, wysepkach, pasach zieleni są dwa przejścia

Takich miejsc na ulicach Stalowej Woli jest dość dużo. Okazuje się jednak, nie wszyscy widza, że że na takie przejścia są według przepisów dwoma osobnymi. A takie sytuacje zauważa stalowowolska policja.  

Wiele osób wchodząc na przejście tego typy jest przekonanych, że nie musi zatrzymywać się na środku drogi, by sprawdzić czy nic nie jedzie, myśląc, że jak już jest na pasach, to kierowca musi ustąpić pierwszeństwa.
– Przejścia, które są rozdzielone pasem zieleni, azylem lub wysepką są traktowane jako dwa osobne przejścia, czyli taka sytuacja jest m. in. na Al. Jan Pawła II, na ul. Energetyków, ul. Żwirki i Wigury, ul. Popiełuszki. Wchodząc na nie pieszy powinien się tak zachować jakby przechodził dwukrotnie przez jedną jezdnię, czyli przed każdą jezdnią musi się upewnić czy może bezpiecznie przejść. W momencie, gdy zamierza wejść na przejście musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi. A z kolei, gdy już wejdzie na pasy, to kierowca ma obowiązek przepuścić pieszego – wyjaśnia nadkomisarz Krzysztof Gawlas, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli.

Na przykład przejścia dla pieszych na Al. Jana Pała II rozdzielone pasami zieleni i przejścia na ul. Popiełuszki, czy Mickiewicza, gdzie są tzw. azyle są przejściami, na których obowiązują takie same zasady ruchu drogowego. Zatem nie ma znaczenia czy są rozdzielone długim pasem zieleni, czy wąskim azylem.

Jak zaznacza naczelnik w takich miejscach dochodzi nieraz do nieporozumień, które wynikają m.in. z tego, że pieszy nie potrafi rozróżnić, że są to dwa osobne przejścia. Czyli w połowie drogi musi się zatrzymać i upewnić, czy może dalej bezpiecznie iść.

Policjant zwraca też uwagę na inne niebezpieczne, niezgodne z przepisami ruchu drogowego sytuacje, do których często dochodzi na przejściach. To wykroczenia taki jak m.in. wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem, parkowanie przed lub za przejściem.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjanci mówili o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

stw24.pl22 października 2021

„Bezpieczne wakacje”- wyłoniono zwycięzców konkursu

stw24.pl18 października 2021

Spotkania profilaktyczne ze stalowowolską policją

stw24.pl12 października 2021

Nie zatrzymał się do kontroli, był pijany i poszukiwany

stw24.pl12 października 2021

Policyjne kontrole w placówkach handlowych i autobusach

stw24.pl8 października 2021

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem

stw24.pl8 października 2021

Złodziej wszedł do domu, ukradł portfel z zawartością

stw24.pl4 października 2021
policja-las-poszukiwania-patrole

Zbłądził w lesie- pomogli mu policjanci

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021