W Stalowej Woli

Na jakie choroby zakaźne chorują mieszkańcy powiatu ?

Na jakie choroby zakaźne chorują mieszkańcy powiatu ?

38 pokąsań przez zwierzęta, 19 chorych na gruźlicę, 288 na ospę wietrzną. To niektóre dane o sytuacji epidemiologicznej dotyczącej chorób zakaźnych występujących na terenie powiatu stalowowolskiego przedstawione przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli.

Z informacji przygotowanej dla  starostwa powiatowego, wynika, że w ubiegłym roku sanepid nie  odnotował zbiorowych zatruć pokarmowych oraz chorób niebezpiecznych. W porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła ogólna liczba zgłoszonych chorób zakaźnych było ich 625, a rok wcześniej 697.

W ubiegłym roku na ternie powiatu doszło do 16 pojedynczych zatruć pokarmowych Salmonellą, 46 zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wywoływane przez rota wirusy, 42 zachorowania na biegunki i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu. Natomiast wśród chorób szerzących się drogą kropelkową inspekcja zarejestrowała 7 zachorowań na różyczkę, 39 na płonice, 2 na krztusiec, 288 na ospę wietrzną oraz 4 na świnkę. Natomiast wśród chorób szerzących się drogą naruszeń ciągłości tkanek 2 osoby zachorowało na wirusowe zapalenie wątroby typu B, 6 na WZW typu C oraz 37 na boreliozę.
Zaś w grupie chorób układu nerwowego zarejestrowano 3 zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowych i 1 na wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu.
W grupie innych chorób w stalowowolskim sanepidzie zgłoszono 38 pokąsań przez zwierzęta, w wyniku czego 36 osób musiało zostać zaszczepionych przeciwko wściekliźnie.

Jak czytamy w informacji przedstawionej przez PSSE, zwiększona nieznacznie liczba zachorowań w 2015 r.  na niektóre choroby, w porównaniu do 2014 r., nie wpływa na pogorszenie ogólnej sytuacji epidemiologicznej. W części spowodowane  jest to poprawą zgłaszalności przez lekarzy w części zaś tym, że niektóre choroby cechują się cyklicznością  występowania, np. ospa, wietrzna, grypa, co kilka lat zwiększa się liczba zachorowań na te choroby.
Ponadto od początku 2013 r sanepid przejął nadzór epidemiologiczny nad chorymi na gruźlicę.  Nadzór ten obejmuje zarówno osoby chore, jak i te, które się z nimi kontaktują. W 2015 r. zarejestrowano 19 chorych na gruźlicę, w tym 13 z czynną chorobą, czyli prątkujących. 10 zachorowań wystąpiło w Stalowej Woli, 4 w gminie Pysznica,  3 w gminie Zaklików, oraz po jednym przypadku w gminach Bojanów i Zaleszany.

Ponadto w ubiegłym roku było 29 przypadków grypy, w tym 2 potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, była to grypa wywołana przez wirus typu B.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021