Kronika Policyjna

“Na kuzyna” wyłudził 60 tys. zł

“Na kuzyna” wyłudził 60 tys. zł

Mieszkanka Stalowej Woli straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych, po tym jak otrzymała telefon z informacją, że jej kuzyn potrzebuje pieniędzy na zakup atrakcyjnego towaru. Policjanci po raz kolejny przypominają, że przed przekazaniem jakichkolwiek oszczędności należy skontaktować się z osobą, do której mają one rzekomo trafić.

Wczoraj, tuż przed godz. 12 stalowowolska Policja została powiadomiona o oszustwie na szkodę 71-letniej mieszkanki Stalowej Woli. Jak ustalili policjanci, wczoraj na telefon stacjonarny kobiety zadzwonił mężczyzna. W rozmowie przedstawił się jako kuzyn i poprosił o pilną pomoc finansową. Jak tłumaczył, potrzebuje 60 tys. złotych na korzystną transakcję, w którą zainwestował własne środki, ale te okazały się niewystarczające. Kobieta uzgodniła z rzekomym kuzynem, że udzieli mu finansowego wsparcia.

W rozmowie telefonicznej uzgodnili również, że po pieniądze przyjedzie znajomy kuzyna. Chwilę po telefonie w mieszkaniu starszej kobiety zjawił się młody mężczyzna, któremu przekazała pieniądze. Po przekazaniu pieniędzy, nabrała podejrzeń, że mogła zostać oszukana i powiadomiła Policję.

Policjanci ze Stalowej Woli poszukują oszusta.

Jak działają oszuści?

Sprawcy najczęściej wyszukują w książce telefonicznej – po imionach – starsze osoby. Dzwoniąc do potencjalnej ofiary rozmowę rozpoczynają najczęściej od przywitania – ,,ciociu”, ,,babciu”, ,,dziadku”. Oszuści swoją metodę modyfikują tak, aby była ona, jak najbardziej skuteczna. Kiedy przestępca nabierze pewności, że jego ofiara traktuje go w rozmowie jak krewnego, w następnym etapie rozmowy przedstawi zmyśloną historię o wypadku drogowym, świetnej okazji na tani zakup samochodu, potrzebie wynajęcia prawnika lub innym zdarzeniu losowym wymagającym pilnej pożyczki pieniężnej. Jeśli potencjalna ofiara przystanie na prośbę oszusta, ten natychmiast wyśle po pieniądze zaufanego przyjaciela, ponieważ z ważnych względów nie będzie mógł zjawić się osobiście.

Policjanci ostrzegają:

Pamiętajcie Państwo, kiedy w słuchawce Waszego telefonu usłyszycie głos, który próbuje przekonać Was, że jest członkiem bliższej lub dalszej rodziny i prosi o pieniądze, nie dajcie się oszukać! Upewnijcie się, że dzwoniący to osoba, którą znacie, oddzwaniając do niego na znany Wam numer telefonu lub skontaktujcie się z jego bliskimi. Jeśli nabierzecie jakichkolwiek podejrzeń przerwijcie rozmowę i niezwłocznie zawiadomcie Policję.

źródło: KPP 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Tragedia rodzinna – Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

stw24.pl30 marca 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Niska

stw24.pl24 marca 2021

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

stw24.pl23 marca 2021

Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez drzewo

stw24.pl23 marca 2021

Policja egzekwuje wprowadzone nakazy i ograniczenia

stw24.pl22 marca 2021

19-latek odpowie za krótkotrwałe użycie pojazdu i jazdę pod wpływem

stw24.pl19 marca 2021

Akcja policyjna “Na Drodze -Patrz i Słuchaj”

stw24.pl19 marca 2021

Śmiertelny wypadek w Lipie

stw24.pl18 marca 2021