Kronika Policyjna

“Na kuzyna” wyłudził 60 tys. zł

“Na kuzyna” wyłudził 60 tys. zł

Mieszkanka Stalowej Woli straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych, po tym jak otrzymała telefon z informacją, że jej kuzyn potrzebuje pieniędzy na zakup atrakcyjnego towaru. Policjanci po raz kolejny przypominają, że przed przekazaniem jakichkolwiek oszczędności należy skontaktować się z osobą, do której mają one rzekomo trafić.

Wczoraj, tuż przed godz. 12 stalowowolska Policja została powiadomiona o oszustwie na szkodę 71-letniej mieszkanki Stalowej Woli. Jak ustalili policjanci, wczoraj na telefon stacjonarny kobiety zadzwonił mężczyzna. W rozmowie przedstawił się jako kuzyn i poprosił o pilną pomoc finansową. Jak tłumaczył, potrzebuje 60 tys. złotych na korzystną transakcję, w którą zainwestował własne środki, ale te okazały się niewystarczające. Kobieta uzgodniła z rzekomym kuzynem, że udzieli mu finansowego wsparcia.

W rozmowie telefonicznej uzgodnili również, że po pieniądze przyjedzie znajomy kuzyna. Chwilę po telefonie w mieszkaniu starszej kobiety zjawił się młody mężczyzna, któremu przekazała pieniądze. Po przekazaniu pieniędzy, nabrała podejrzeń, że mogła zostać oszukana i powiadomiła Policję.

Policjanci ze Stalowej Woli poszukują oszusta.

Jak działają oszuści?

Sprawcy najczęściej wyszukują w książce telefonicznej – po imionach – starsze osoby. Dzwoniąc do potencjalnej ofiary rozmowę rozpoczynają najczęściej od przywitania – ,,ciociu”, ,,babciu”, ,,dziadku”. Oszuści swoją metodę modyfikują tak, aby była ona, jak najbardziej skuteczna. Kiedy przestępca nabierze pewności, że jego ofiara traktuje go w rozmowie jak krewnego, w następnym etapie rozmowy przedstawi zmyśloną historię o wypadku drogowym, świetnej okazji na tani zakup samochodu, potrzebie wynajęcia prawnika lub innym zdarzeniu losowym wymagającym pilnej pożyczki pieniężnej. Jeśli potencjalna ofiara przystanie na prośbę oszusta, ten natychmiast wyśle po pieniądze zaufanego przyjaciela, ponieważ z ważnych względów nie będzie mógł zjawić się osobiście.

Policjanci ostrzegają:

Pamiętajcie Państwo, kiedy w słuchawce Waszego telefonu usłyszycie głos, który próbuje przekonać Was, że jest członkiem bliższej lub dalszej rodziny i prosi o pieniądze, nie dajcie się oszukać! Upewnijcie się, że dzwoniący to osoba, którą znacie, oddzwaniając do niego na znany Wam numer telefonu lub skontaktujcie się z jego bliskimi. Jeśli nabierzecie jakichkolwiek podejrzeń przerwijcie rozmowę i niezwłocznie zawiadomcie Policję.

źródło: KPP 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Tragiczny finał poszukiwań zaginionej kobiety

stw24.pl7 czerwca 2021

Dwie kolizje z udziałem nietrzeźwych

stw24.pl26 maja 2021
policja-las-poszukiwania-patrole

Zabłądziła w lesie – pomogli jej policjanci

stw24.pl18 maja 2021

Z seniorami o bezpieczeństwie

stw24.pl15 maja 2021
areszt-policjant

Trafił do aresztu za napad na kobietę

stw24.pl6 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021

Policja nakryła trzech 13-latków na niebezpiecznych eksperymentach

stw24.pl28 kwietnia 2021

35-letni mieszkaniec Stalowej Woli, zatrzymany za “narkotykowy biznes”

stw24.pl28 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021