W Stalowej Woli

Na litość boską, gdzie jest gospodarz?!

Na litość boską, gdzie jest gospodarz?!

NA LITOŚĆ BOSKĄ, GDZIE JEST GOSPODARZ!?
Prezydent Stalowej Woli jak zwykle z wielką pompą ogłosił, że bramy Huty zostały zlikwidowane. Ma to być wielka rewolucja, historyczne wydarzenie i chyba początek nowej ery w gospodarce Stalowej Woli. naszym skromnym zdaniem to była wielka hucpa, a nie żadna rewolucja. Wielka hucpa za którą zapłacą podatnicy, a nie powinni. Zacznijmy od tego, że to rozgrodzenie nie rozwiązuje żadnego dużego problemu gospodarczego. Trzeba przyznać, że było to potrzebne, ale żadnego dużego problemu nie rozwiązuje. Większość firm działających na terenie Huty ma już niezależny wjazd za który nie musi płacić. Załatwiły to budowa ulic Grabskiego i  COP-u. Jedyna duża firma, która tego wjazdu nie miała to Huta Skali Jakościowych. To rozgrodzenie Huty dodatkowo nie uruchamia żadnych nowych terenów inwestycyjnych, więc nowych inwestorów z tego powodu nie będzie. Następna sprawa, to kto za to zapłacił i kto nadal będzie płacił za utrzymanie całej sieci dróg. Wiadomo, że były to tereny Huty i ona czerpała z opłat za wjazd korzyści. Minęły czasy kiedy Hucie trzeba było pomagać, żeby nie upadła. Jeżeli Miasto chciało pomóc części firm, to ładnie, ale w tej sytuacji trzeba liczyć koszty i szukać innych rozwiązań. Wygląda, że kosztów nie policzono i nie pomyślano o innych rozwiązaniach.

HUTA ROBI Z MIASTEM CO CHCE

W ostatnich kilku latach Miasto inwestowało poważne sumy w drogi i uzbrojenie terenów na terenie Huty. Natomiast Huta odnosiła z tego znakomite korzyści. Rosła przez to wartość terenów, które Huta sprzedawała inwestorom. Polepszał się stan infrastruktury z której korzystała również Huta. Prawda, że we własnym interesie, ale jednak miasto ściągnęło z pleców Huty kłopot ze stawami osadowymi. Ostatnia duża inwestycja z której skorzystała Huta, to przebudowa drogi i budowa parkingów prowadzącej od ulicy Grabskiego do obecnej siedziby HSW SA. O zakupie budynku dyrekcji Huty nawet nie wspominając. Jakby to podliczyć, to miasto w ostatnich kilku latach wydało kilkanaście milionów złotych  na to, żeby Hucie było lepiej działać i żeby pozbyła się czegoś zbędnego. A co w zamian? Chyba nic. Huta jest ponoć w dobrej sytuacji finansowej i nie ma ryzyka, że popadnie w jakieś tarapaty. Czy więc usprawiedliwione jest takie wystawianie się Miasta na niekorzystne działania? To nie świadczy o rozumieniu problemów gospodarczych. To bardziej pokazuje brak gospodarności i nie ma co wypinać piersi po ordery.


PRZERZUCANIE GARBA

Co zrobiłby dobry gospodarz z problemem rozgrodzenia Huty? Na pewno zanim wziąłby się za rozwiązanie problemu to by wszystko starannie policzył. Wygląda na to, że urzędzie miasta nie zrobiono tego. Miasto przejęło co najmniej kilka kilometrów dróg bez wcześniejszej inwentaryzacji tego, co się pod nimi znajduje, a w Hucie mówi się, że dzisiaj sami nie wiedzą jakie instalacje leżą pod drogami i kto będzie za to w razie problemów odpowiadał. Nie ma co ukrywać, że w razie czego będzie to powodować koszty. Co na przykład zrobić z torami przechodzącymi przez te drogi? Tory kolejowe dochodzą do większości hal przy najważniejszej drodze Poza tym drogi na Hucie nie są w dobrym stanie i będą potrzebne pieniądze na remonty. Czy to policzono? W budżecie miasta na ten rok nie widać specjalnych środków na ten cel. Wiadomo jednak, że teraz za wszystko zapłaci Miasto. Nie da się inaczej powiedzieć, że mądre to nie było. Czy tak trudno było postawić warunek Hucie, że na przykład policzyliśmy, że remonty i utrzymanie dróg przejętych od niej w ciągu najbliższych trzech, czy pięciu lat, to według wyliczeń Miasta to na przykład 4 miliony złotych. Jeżeli już Miasto musi kupić biurowiec po dyrekcji to robi się rozliczenie i biurowiec idzie nie za prawie pięć milionów, ale tylko za milion. A może jakby wszystko dobrze policzyć, to Huta powinna dopłacić? No ale do tego potrzeba gospodarza. Robienie hucpy pod bramą Huty i opowiadanie, że oto nowa era, że tak bardzo dbamy o rozwój gospodarki nie jest postawą gospodarza. Jest raczej śmieszne i żałosne jednocześnie. A ty podatniku wierz w te bzdury i płać.

Weronika Przestój

12 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021